hititler hakkında kısa ve öz bilgi

'Dini Konular' forumunda Sitem tarafından 18 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. hititler hakkında kısa bilgi
  Hititler’in tarihteki yerine dair bilgiler yüzyılın başında elde edilmiştir. “Yozgat Tabletleri” olarak bilinen tabletlerin çözülmesinin ardından bu tabletlerde geçen Anadolu’daki Hatti Ülkesi’ne dair bilgiler elde edilmiştir. Anadolu’da uzun süre yaşamış olan Hatti’ler Hitit kültürünü ve yaşamını da oldukça etkilemiştir. Zamanla bu iki kültür birbirine kaynaşmış ve Hitit kültürü olarak var olmaya devam etmiştir.

  Hititler Anadolu’ya Kafkasya üzerinden göç etmiş bir Hint-Avrupa kavimi olarak tanımlanabilir. Anadolu’ya Kafkaslar üzerinden gelen Hititler ticaret hayvancılık yaparak hayatlarını sürdürüyor olsa da ana geçim kaynakları tarım olmuştu. Bu yüzden Hititler izledikleri genişleme politikalarında ticaret yollarına sahip olma amacı kadar verimli toprakları ele geçirme amacını da taşımıştır.

  Tarım ve hayvancılığın öne çıktığı bir toplum olan Hititler de Tanrı inancı da doğa temelliydi. Hititler kutsal saydıkları değerler bayramları tapınakları ve tapınma şekilleriayrıca Tanrıları da bir tarım toplumu için önemli olan hava su toprak gibi unsurlara göre şekilleniyordu. Sanatı dini savaşları güçlü krallığı ve kralları ile tarihteki önemli uygarlıklardan biri olan Hititler'e dair ilk kalıntılar Kültepe'de bulunmuştur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- hititler hakkında kısa Forum Tarih
hititler hakkında bilgi Etüt Merkezi 25 Aralık 2010
Hititler Luvi dili Kısa Bilgiler 16 Eylül 2011
hititlerin kültürelle özellikleri Sorun Cevaplayalım 18 Ağustos 2011
hititlerin başkenti Genel Türk Tarihi 26 Aralık 2010