Hipnoz Nasıl Yapılır?

'Güncel Bilgiler' forumunda Wish tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hipnoz Nasıl Yapılır Video
  Hipnoz Nedir
  Hipnoz Yapma Teknikleri
  Hipnoz Nedir?  Hipnoz Nedir?

  Hipnoz kelimesi eski Yunancada "hypnos=uyku" anlamına gelir. Ancak hipnoz bir uyku hali olmayıp, aksine uyanıklık halidir. Elektroensefalografi (EEG) kullanılan modern araştırmalarda elde edilen beyin ritm örnekleri, hipnotize edilmiş bir kişinin, uyku ile uyanıklık arasında olduğunu göstermektedir. Hipnotizma ise; hipnoz yaparken kullanılan tekniklerin tümüdür. Türk Dil Kurumu'nun Türkçe sözlüğünde hipnoz, "Sözle, bakışla, telkin yapılarak meydana getirilen bir çeşit uyku hali ki, bu halde uyuyan kimse (denek), uyutanın etki ve telkinlerine açık, fakat dış dünyanın başka etkilerine karşı kapalıdır." şeklinde tarif edilmektedir.

  Hipnoz Nasıl Yapılır?

  [FLV]http://img339.imageshack.us/img339/1829/file4600.mp4[/FLV]

  Kişiyi hipnoza almak için çok özel şartlara gerek yoktur. Önemli olan hastanın hipnoza girme isteğidir. Sabit bir bakış, nefes teknikleri ve telkinlerle girilebildiği gibi, arkaya düşürme ya da doğrudan gözlerin kapanması ve imgelerle de kişi hipnoz dediğimiz, değiştirilmiş bilinç haline girer.

  Hipnoz esnasında sihirli, büyülü bir şey olmayacağı, kişinin her şeyin farkında olacağı ( aksi bir telkin verilmediği sürece ) özellikle belirtilmelidir.

  Hipnoza giren hasta da sorun odaklı çalışmak daha net sonuçlar getirecektir. Hipnoz kendi kendimize yıllar içinde yarattığımız zihinsel engelleri kısa sürede kaldıran aynı zamanda öğrenmeyi hızlandıran güçlü bir teknikdir.

  Bu nedenle gösteri amaçlı kullanılıp yıpratılması uygun değildir.


  alıntı​
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Nisan 2010
Yükleniyor...
- Hipnoz Nasıl Yapılır Forum Tarih
Hipnoz nasıl yapılır Bunları biliyormusunuz 5 Mayıs 2015
Hipnoz nedir. Nasıl yapılır Soru Cevap 30 Ekim 2012
Hipnoz Nedir, Hipnoz Nasıl Yapılır Bunları biliyormusunuz 12 Mayıs 2011
Hipnoz Stres nedir nedenleri Sağlık bilgisi 22 Aralık 2012