hikaye nedir?

'Ders çalışıyorum' forumunda anniccha tarafından 11 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. hikaye nedir özellikleri nelerdir?

  Yaşanmış veya tasarlanmış bir olayı, bir durumu; yer, kişi ve zaman belirterek anlatan kısa yazılara öykü(hikaye) denir. Genellikle romandan kısa olurlar, dar bir zamanı kapsarlar, kişileri romana göre daha azdır, anlatılanları tek ve sınırlıdır ve olayla ilgili yer ve zaman belirtirler. Serim düğüm ve çözüm denilen üç bölümden oluşurlar.Olayı sürükleyen bir kişi(öykünün kahramanı) vardır. Hikaye kısalığı ve kurgusuyla masala, kişilerin nitelendirilmesi, eylemin işlenişi ve canlandırılmasıyla da romana yaklaşır. Hikayenin kısalığı yapısal olarak, kişinin niteliğiyle geliştiği eylem arasındaki sıkı bağdan kaynaklanır.

  Hikayenin çerçevesi, çoğu kez anlatıcının durumunu belirterek çizilir. Halk hikayeleri; konuları bakımından, Aşk Hikayeleri ve Kahramanlık Hikayeleri olarak ikiye ayrılır.Aşk hikayelerine örnek olarak Kerem ile Aslı’yı, kahramanlık hikayelerine ise Köroğlu ile Kirmanşah’ı verebiliriz.

  Türk hikayeciliği en parlak dönemini, Cumhuriyet döneminde yaşamıştır. Edebiyat-ı cedide döneminde hikaye türleri iyice gelişmiştir. Bu dönemdeki yazarların çoğu(Halide Edip Adıvar, Hüseyin Cahit Yalçın vb.) romancılığı öne almışlardır, hikayeciliği bir yan uğraş olarak kullanmışlardır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Mart 2015
Yükleniyor...
- hikaye nedir Forum Tarih
konyalım türküsünün hikayesi nedir Masallar ve Hikayeler 2 Aralık 2014
Hızır orucu nedir kısa hikayesi? Sorularla İslamiyet 10 Mayıs 2013
Pil, ampul ve uçan balonun hikayesi nedir? Soru Cevap 5 Aralık 2012
Şeftali ağaçları türküsü hikayesi nedir? Soru Cevap 4 Aralık 2012