Hıçkırık Nasıl Giderilir

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 7 Mart 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hıçkırık Nasıl Geçer,Nasıl Giderilir  Hıçkırık temelde bizim midemizin altında bulunan ve akciğerlerin sıkıştırılıp gevşetilerek nefes alıp vermemizi sağlayan diyafram ismindeki bir organdan kaynaklanır.

  Hıçkırık nasıl giderilir?


  Hıçkırığı durdurmak için iki temel yaklaşım vardır.Birincisi vücuttaki sinirleri aşırı yükleyerek sinirlerin dikkatini dağıtmak. İkincisi ise sindirim sistemindeki dengesizlikleri rahatlatmak gerekir.

  -Tatlı bir şeyler yemelisiniz;Evet yanlış duymadınız, hıçkırmaya başladığınız an koca bir kaşık bal veya şeker’i dilinizin arka tarafına doğru gelecek şekilde yiyorsunuz.

  -Dil çekmek: Dilinizi tutup çekip (sağa sola da oynaratak) dil üzerindeki sinirleri aktive edip hıçkırığı azaltabilir.

  -Gıdıklamak: Gıdıklandığınız an sinirlerinizin üzerine ciddi miktarda yük binecektir. Yine aynı mantıkla bu da hıçkırığı azaltır.

  - Kulakları tıkamak Merkezi sinir sisteminin duyuları ilgilendiren en önemli sinirlerinden birisi olan Vagus Siniri”nin bir uzantısı kulağa kadar gelmektedir.

  -Korkutmak: Beklemediğiniz bir anda birisi sizi korkutursa bu vücuttaki tüm sinirleri alarm durumuna geçireceğinden bu da hıçkırmakla meşgul beynin dikkatini dağıtarak hıçkırığı azaltacaktır.
   
Yükleniyor...
- Hıçkırık Nasıl Giderilir Forum Tarih
Hıçkırık Nasıl Geçer Sağlık bilgisi 16 Mart 2013
Hıçkırık Nasıl Durur Bunları biliyormusunuz 7 Mart 2013
Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer? Bebek Bakımı 26 Ekim 2010
Hıçkırık Nasıl Kesilir Sağlık Rehberi 20 Temmuz 2010