her yaşta diyet yapılabilir mi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 5 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. diyet yapmanın yaşı varmıdır. 9 yaşındaki kızıma diyet yaptırmam mümkünmü

  Şimdi maalesef diyet yaşı oldukça erken yaşlara doğru çöktü hatta 2 - 2,5 yaşında bile aşırı obez hatta selülitli küçük çocuklar görebiliyoruz, bu çok üzücü bir durum. Bu nedenle eğer yağ hücrelerini büyüme ve gelişme dönemi ilk 2 yıl özellikle ağırlıklıdır, bu dönemde bile çocuklarda aşırı bir kilo varsa daha çocuk anne sütünden kesilip ağızdan beslenmeye başladığı andan itibaren mutlaka gıda kontrolü ve kilo kontrolü şarttır. Ama blu çağı tabi ki çok elzem örnekler dışında blu çağından itibaren kişilerin fazla kilo sorunu varsa erkenden sağlıklı beslenme programına geçmesinde yarar var ileri yaşta ise mutlaka ve hekim nezaretinde vucut analizleri, kan tahlilleri ve idrar tahlilleri yapılarak kişinin hangi maddeden eksiği veya fazlası saptanarak sağlıklı kilo kontrolü olmalıdır.

  Gelişme çağında yapılan gereksiz diyetler daha ileri yaşlarda daha zor verilen fazla kilolara zemin hazırlıyor. Bedenin en fazla gıdayı tolere edebildiği çağları gelişme dönemi. Kadınlarda aylık kanama, erkeklerde ilk ereksiyon başlamadan ve hatta başlamasından sonra bir yıl içinde bedenin biraz yağlanması normal. Basit anlatımla, kadın dişileşiyor, erkek erkekleşiyor.

  Ergenlik, hormonların etkisi ile aklın karıştığı, cinsel kimliğin tam tanımlandığı bir dönem. Bir de genellikle eşlik eden hüzün olunca, bu yağlanma büyük tedirginliklere yol açabiliyor.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- yaşta diyet yapılabilir Forum Tarih
Çocuk hangi yaşta hangi oyunları oynar? Çocuk Kulübü 2 Mart 2014
Fatihin İstanbulu Fethettiği Yaştasın Sözleri Hakkında bilgi 9 Ekim 2013
Su Çiçeği Aşısı Hangi Yaşta Yapılır Hastalıklar 14 Şubat 2012
Hangi yaşta hangi spor yapmalı Sağlık Rehberi 14 Ocak 2012