Helyum gazı nerde bulunur.

'Ders çalışıyorum' forumunda EyLüL tarafından 10 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. Helyum gazı nerde bulunur.

  Helyum periyodik cetvelin birinci periyot 8A grubunda yer alan bir gazdır.

  Hidrojenden sonra en hafif gazdır. Renksiz, kokusuz olmakla beraber soygaz olduğu için tepkimeye girmez ve bu yüzden eylemsizdir. Soygazların son yörüngelerindeki elektron sayısı o yörüngenin maksimum elektron bulundurma kapasitesi kadardır, yani o yörünge ne kadar elektron alabiliyorsa o kadar olur.

  Kullanım alanları

  Helyum atmosferde çok az miktarda bulunmaktadır. Ayrıca helyum radyoaktif minerallerde ve Amerika Birleşik Devletlerinde tabii gazlarda bulunur. Helyum, sıvı havanın fraksiyonlu destilasyonundan elde edilir.

  Havadan hafif olması uçan balonlarda kullanılabilmesini sağlar. Hidrojen gibi yanıcı-patlayıcı özelliği olmadığı için de oldukça güvenlidir ama bu güvenlik pahalı olduğu için bu madde pek kullanılmamaktadır. Pahalı olmasının nedeni evren de hidrojenden sonra en çok bulunan element olmasına ve dünya atmosferinde 1/200.000 oranında bulunmasına rağmen, sıvı havanın ayrımsal damıtılmasıyla elde edilemez. Bunun sebebi, Helyumun atmosferdeki diğer bir çok gazın aksine Joul-Thompson katsayısının pozitif olmayışıdır. Bu da onun sıkıştırılmak suretiyle sıvılaştırılmasını engeller ve de havadan elde edilmesini imkânsız hale getirir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Helyum gazı nerde Forum Tarih
Helyum Nedir? Sayısal Dersler 17 Kasım 2011
Kuran'da Güneş'in Hidrojen ve Helyum İçeriği Dini Konular 5 Kasım 2011
helyum kaç derecede ısınır ve donar? Etüt Merkezi 9 Mayıs 2011
Helyumun 5 özelliği Sorun Cevaplayalım 24 Şubat 2011