Helise Tarifi Resimli

'Damak Keyfi' forumunda Elfida tarafından 5 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Resimli Helise Tarifi
  Helise nasıl yapılır

  Malzemeler
  2 kg süt danası eti
  1 kg dövme
  4 parça kuzu kemik

  [​IMG]

  Yapılışı

  1 kg dövme bir gece önceden su dolu plastik bir kapta ıslatılmaya bırakılır. 2 kg dana eti sudan geçirilerek kanı akıtılır. 2 kg et, iri parçalara ayrılarak içerisine 4 parça kuzu kemiği, üzerini 3 parmak geçecek kadar su ve 1 tatlı kaşığı tuz eklenerek orta ocak ateşte, düdüklü tencerede 1 saat pişirilir. Bir gece önceden ıslatılmaya bırakılan dövmelerin beyaz suyu çıkana kadar yıkanıp süzülür.

  Yüksek ocak ateşte üzerini 2 parmak su geçecek kadar dövmeler eklenir, üzerine 1 tatlı kaşığı tuz serpilerek kaynamaya bırakılır. Kaynayıp suyunu çeken dövmeler düdüklü tencerede pişirilmiş olan etler ile aynı tencereye konulur ve dövülür. Yemeğin pişmesi çok önemlidir.

  Dövmenin kolay olabilmesi yemeğin tadı içindir. Dövme işlemi tokmakla yapılır; eğer tokmağınız etlere yapışıyor ise tokmağın ucu ıslatılır. Tane tane bir görüntü olmaması gerekir. Lezzet vermesi açısından etlerin piştiği tenceredeki et suyundan 1 kaşık alınarak dövme işlemi devam eder.

  Dövme işlemi tamamlandıktan sonra dinlenmeye bırakılır. Dinlendirilen yemeğimiz servis tabağına alınarak 3 kaşık tereyağı eritilir. Yağ için çukurlar açılan heliseye, tereyağı ve karabiber eklenerek servis edilebilir.
   
Yükleniyor...
- Helise Tarifi Resimli Forum Tarih
Büzgülü börek tarifi Eğlence 20 Mayıs 2016
Ramazanın incisi Güllaç tarifi Kadınca 19 Mayıs 2016
Erişteli Yayla Çorbası Tarifi Kadınca 19 Mayıs 2016
Acılı Domates Çorbası Tarifi Kadınca 19 Mayıs 2016