HDL Kolesterol Nedir?

'Sağlık bilgisi' forumunda Ezlem tarafından 25 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. HDL kolesterol İngilizce “High Density Lipoprotein” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu tip kolesterol vücut için yararlıdır ve yüksek seviyelerde bulunması damar hastalıkları ve benzer rahatsızlıklar için iyidir.
  Yüksek yoğunluklu lipoprotein yani HDL kolesterol kan yoluyla tüm vücuda yayılır ve diğer kolesterol tipi olan ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL (düşük yoğunluklu kolesterol) parçacıklarını toplar. HDL kolesterolün damarlardan topladığı kötü kolesterol karaciğere getirilir ve buradan atılması sağlanır.

  HDL kolesterol seviyenizi yükseltmek ve kötü kolesterolle mücadele etmek için ilk önce beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeli ve tükettiğiniz gıdaları kontrol altına almalısınız. HDL kolesterol seviyesini yüksek tutmak kötü kolesterol olan LDL kolesterol ile mücadelenizde size yardımcı olacaktır.
  Yağ alımını kanola yağı ve sızma zeytinyağı ile sağlamanız HDL kolesterolü yükseltecektir. Ayrıca omega 3 bakımında zengin gıdaların tüketimi iyi kolesterolü yükseltir. Omega 3’ü balık, ketentohumu yağında bol miktarda bulabilirsiniz.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Haziran 2015
Yükleniyor...
- Kolesterol Nedir Forum Tarih
Kolesterol Nedir Hastalıklar 20 Eylül 2012
Kolesterol Nedir? Kolesterol Hakkında kısa bilgi Bilgi Rehberi 31 Ağustos 2010
İyi ve kötü huylu kolesterol nedir? Sağlık Rehberi 27 Aralık 2009
LDL Kolesterol Nedir? Sağlık bilgisi 30 Eylül 2009