Hayvansal Yağların Karaciğere Etkisi

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 20 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hayvansal Yağların Zararları
  Tereyağının Zararları


  Tereyağı ve kuyrukyağı hayvansal yağlardır.. Kolesterol sadece hayvansal ürünlerde bulunduğundan. Tereyağı ve kuyrukyağını çok tüketmek kolesterol ve doymuş yağ oranını yükseltir ve bu da karaciğerde depolanır, dolayısıyla karaciğer yağlanmasına yol açar. Fakat bundan daha öncelikle zararlı olan ise. Kolesterolun LDL tarafından damarlarda her organa taşınmasıdır. Bu sıkça devam ederse damarlarda o yağlardan kalıntı kalır ve damar tıkanıklığına yol açar, bu da kalp hastalıkları damarhastalıklarını birlikteliğinde getirir..
  Karaciğer yağlanması, adı üstünde karaciğer hücrelerinin yağla işgal edilmesi ve buna bağlı olarak karaciğerin büyümesidir. Orta yaş üstü, özellikle kilolu kişilerde oldukça sık görülür. Erişkin insanların yaklaşık %20-30 ‘unda karaciğer yağlanması olduğunu ve kabaca her 10 kişiden birine karaciğer enzimlerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Karaciğer yağlanması genellikle hiçbir şikayete neden olmamakla birlikte ileri dönemlerinde karnın sağ üst kısmında dolgunluk ve şişkinlik hissine neden olabilir.
  Karaciğerimiz, kanımızın toksinlerden, ölü hücrelerden, mikroorganizmalardan ve aşırı yağdan temizleme görevi yapan önemli bir organizmadır. Karaciğerin en önemli görevlerinden birisi de yağ yakıcı rolüdür, bu yüzden kilo kontrolünde karaciğerin önemli bir işlevi vardır.
   
Yükleniyor...
- Hayvansal Yağların Karaciğere Forum Tarih
Bitkisel ve hayvansal kökenli karbonhidratlara örnekler Bilgi Rehberi 9 Kasım 2015
hayvansal proteinler nelerdir hangi besinlerde bulunur Bilgi Rehberi 22 Eylül 2014
hayvansal nedir ? hayvansal ne demektir Etüt Merkezi 5 Ekim 2011
Bitkisel Ve Hayvansal Besinler Nelerdir? Kısa Bilgiler 23 Haziran 2011