Hayvanlara kötü davranmanın günahı

'Sorularla İslamiyet' forumunda Aderito tarafından 10 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hayvanlara kötü davranmanın günahı ve cezası

  Hayvanlara kötü davranmanın hükmü nedir?
  Allah Teala diğer yeryüzü nimetleri gibi hayvanları da insanların hizmetine vermiş ve onlardan çeşitli şekillerde faydalanmayı helal kılmıştır.
  İslam dini hayvanlara karşı merhametli olmayı tavsiye etmektedir. Merhamet mü’minlerin temel özelliklerindendir. Hz. Peygamber (s.a.s.), bir hadislerinde günahkar bir kadının susuzluktan ölmek üzere bulunan bir köpeğe su verdiği için Allah tarafından bağışlandığını (Buhari, Şürb, 9, Edeb, 27; Müslim, Selam, 153, Cihad, 44), diğer bir hadisinde de kedisini açlıktan ölmeye mahkum eden bir kadının, bu davranışı, nedeniyle cehenneme atılmayı hak ettiğini (Buhari, Edeb, 18, 27; Müslim, Fezail, 65) belirterek merhametin sadece insanlara yönelik olmadığını dile getirmiştir. .
  Hayvanlara iyi bakılıp beslenmesi (Ebu Davud, İsti’zan, 39), zevk için dövüştürülmemesi (Ebu Davud, Cihad, 51; Tirmizi, Cihad, 30) ve öldürülmemesi (Nesai, Dahaya, 42), nişan atılan hedefler yerine konulmaması (Müslim, Sayd, 59), yolundaki emirleri de İslam’ın hayvanlara merhamet konusundaki kapsamlı bakışını yeterince ortaya koymaktadır.
  Bununla birlikte, akrep, yılan, fare, saldırgan köpek ve benzeri hayvanların zararlarından korunmak için öldürülmesinde dinen bir sakınca yoktur (Buhari, Bed’u’l-Halk 16, Ceza’u’s-Sayd 7; Müslim, Hacc 66-67; Muvatta, Hacc 90; Tirmizi, Hacc 21; Nesai, Hacc 113).
   
Yükleniyor...
- Hayvanlara kötü davranmanın Forum Tarih
Hayvanlara Fizik Tedavi Merkezi Sosyal Konular 23 Aralık 2011
yumurta ile çoğalan hayvanlara örnek Sorun Cevaplayalım 23 Eylül 2011
Omurgasız Hayvanlara Örnekler Hayvanlar Alemi 9 Temmuz 2011
Omurgasız Hayvanlar nelerdir-Omurgasız Hayvanlara Örnekler Sayısal Dersler 26 Ocak 2011