Hayreddin Halil Bin Kasım Kimdir Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 26 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hayreddin Halil Bin Kasım Kısaca Hayatı


  Hayreddin Halil Bin Kasım Yaşamı Kısaca


  Hayreddin Halil Bin Kasım Kastamonu-Küre'de velîlerin büyüklerindendir. Hayreddîn'in babasının adı Kâsım, dedesinin adı ise Hacı Safâ idi.Doğum târihi bilinmemektedir. 1475 (H.879) senesinde vefât etti.

  İlk öğrenimini memleketinde yaptıktan sonra Bursa'ya gitti. Bir müddet Molla İbn-i Beşîr'den ilim öğrendi. Bursa'dan Edirne'ye geldi. Burada Molla Hüsrev'in kardeşinden ilim öğrendi. Fahreddîn Acemî'den de tefsîr ve hadîs ilimlerini tahsîl etti.

  Daha sonra Küre kasabası halkı Taşköprü'ye geldi. Bir hayli yalvardıktan sonra, Hayreddîn Halil'i kasabalarına götürdüler. Burada her Cumâ günü vâz ve nasihat ederdi. İnsanlara, Allahü teâlânın dînini öğretirdi. Vefât edinceye kadar burada kaldı. Cenâzesi, vâz ettiği Hızır Efendi Câmiinin avlusuna defnedildi.

  Hocazâde'den nakledilir: Mevlânâ Hayreddîn Halil, Bursa'da Sultâniyye Medresesinde görevli iken, dersleri çok güzel ve tatlı anlatırdı. Ben bile ders saatini bekler, onun anlatışını dinlemekten zevk alırdım. Eğer yaşı benden çok genç olmasaydı, ondan ders almak isterdim."
   
Yükleniyor...
- Hayreddin Halil Kasım Forum Tarih
Çandarlı Kara Halil Hayreddin Paşa Kimdir Biyografi 21 Nisan 2012
Tunuslu Hayreddin Paşa Kimdir Hayatı Hakkında bilgi 14 Ekim 2012
Mevlana Hayreddin Etradi Kimdir, Kısaca Hakkında bilgi 24 Eylül 2012
Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 25 Haziran 2012