hayatta en hakiki mürşit ilimdir açıklaması kısaca

'Etüt Merkezi' forumunda Sibel tarafından 18 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. atatürk bu sözüyle ne anlatmak istiyor
  İnsanların ve toplumların hayatında en gerçek yol gösterici, en yanılgısız kılavuz bilim oluyor. bilim yalnızca gerçeği arar ve ona değer verir. gerçek dışı şeylerin bilimde yeri yoktur.
  O halde, bilimi kendine kılavuz yapan insan ve toplumlar gerçeğin yolunda ilerlerler. bu yol doğrunun, doğruluğun yoludur. doğruluğun olduğu yerde de iyilik ve güzellik vardır. insan ya da toplum bu yolda dünyayı, geleceği ve her şeyi olduğu gibi görebilir.
  Böyle Olunca da uygarlık yarışında güvenli adımlarla ilerler. her yeni gün bir ilerleme, bir gelişme ve bir kalkınma günü olur. çünkü bu yolda tutuculuk yoktur, geri kalma yoktur. akıl, yeteneklerini gerektiği gibi kullanabilir. insan bilgisizlikten, bilgisizliğin karanlığından kurtulur.
  Yasadığı hayatı daha iyi tanır. daha iyi yaşamanın yollarını bulur. bilimin yasaları vardır birtakım varsayımlar, kişisel görüşler ve kalıplaşmış, katı düşüncelerin bilim diye tanıtılması her zaman olagelmiştir. Ama bunlar bilim olmadığı gibi bilimin ortaya koyduğu gerçeği de hiçbir zaman değiştiremezler.
  Bilim ancak doğrunun ve gerçeğin ortamında oluşur. Ancak onunla iyiye ve güzele gidilebilir. böyle olduğu için, bilim, insanda hoşgörü yaratır. katı ve kalıplaşmış düşünceli, ön fikirli olmayan insanlar yetiştirme ortamını oluşturur bilimin verileri ile iyi insan, iyi vatandaş yetiştirme olanakları elde edilebilir. bilime dayalı gerçeklerle yetiştirilmiş insanlar hiçbir görüş ve düşüncenin tutsağı ve yobazı olmazlar. bir ülke bilimi kendine kılavuz seçerse her alanda büyük ilerlemeler gösterir. dünya uygarlık düzeyinin üstüne çıkar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- hayatta hakiki mürşit Forum Tarih
Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Ne Demektir Karışık Sözler 21 Temmuz 2011
Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir İle İlgili Kompozisyon Sözel Dersler 21 Mart 2011
Paranın kullanılması ekonomik hayatta hangi kolaylıkları getirmiştir? Ders çalışıyorum 7 Eylül 2016
Mıknatıs günlük hayatta nerelerde kullanılır Kısa Bilgiler 7 Ekim 2015