hayatından sayfalarla arif nihat asya kitabının özeti

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 9 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. ya ben hayatından sayfalarla arif nihat asya kitabının özetini bulamadım bilen veya site yöneticileri yazarsa sevinirim

2. Cevap: hayatından sayfalarla arif nihat asya kitabının özeti

Hayatından sayfalarla arif nihat asya'nın şiir kitabıdır.

Çok renkli ve değişik biçimli şiirler yazmış olan Asya, son şiirlerinde biraz da mistisizme yönelmiştir. Şiirinde daima bir yenileşme çabası içinde olan şair, etkilerden uzak kalarak kendine özgü bol renkli şiir dünyasını yaratmıştır.

Tarihimizin muhteşem ve şanlı sayfalarını şiirleştirdiği de görülür. Rubai türünün yeni Türk edebiyatında önemli şahsiyetlerinden kabul edilir. Bayrak ve vatan, onun mısralarında en usta anlatıcısını bulmuştur.

Arif Nihat Asya, Adana Erkek Lisesinde edebiyat öğretmeni olarak görev yaparken 5 Ocak 1940 günü Adananın kurtuluşu ile ilgili bir program yapılacaktır. Saat kulesi ile Ulu Caminin minaresi arasına büyükçe bir bayrak çekilecektir. Bayrak çekilirken bir öğrencinin bayrağımızla ilgili şiir okuması istenir. Şiiri bulma görevi ise edebiyat öğretmeni Arif Nihat Beye verilmiştir. Araştırmalar yapılır. Sonuçta gençlerimizi coşturacak, onlara milli ruh ve heyecan verecek nitelikte bir bayrak şiiri olmadığı kanaatine varılır.

Arif Nihat Bey çareyi kaleme sarılmakta bulur. O gece sabaha kadar uğraşarak gaz lambasının ışığı altında meşhur bayrak şiirini yazar: Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü, Işıl ışıl, dalga dalga bayrağım. Senin destanını okudum senin destanını yazacağım.

3. Bütün özet bumu bu cok kısa :eek::confused::(o_O