Hayatımıza Peygamber Modeli

'İslami Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 25 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

1. Hayatımıza Peygamber Modeli

Rebâh b. Rebî şöyle anlatıyor.
    "Peygamber (s.a.s.) ile birlikte bir savaşa çıkmıştık. Resulullah her üç kişiye bir deve vermişti. İki kişi deveye biniyor, üçüncüsü de deveyi çöllerde sürüyordu. Dağları inmekte iken Resulullah yanıma geldi. Ben o sırada yürüyordum. Bana: r0;Rebâh yürüyorsun ha" dedi.--->

"Ben deveden henüz indim .şimdi sıra arkadaşlarımda" diye karşılık verdim. Daha sonra Hz. Peygamber (s.a.s.) arkadaşlarımın yanına geldi. Onlar hemen deveyi çöktürerek indiler. Yanlarına varınca bana: "Şu deveye bin ve geri dönünceye kadar da inme, biz seni takip ederizr1; dediler. "niçin?" diye sordum. "Çünkü Resulullah senin için;" doğrusu salih bir arkadaşınız var.ona iyi davranın," buyurdu" diye cevap verdiler. (Y.Kandehlevî, Hayatü's-Sahabe, III, 1086)

Böyle salih arkadaşlar, dostlar edinmek her insan için çok önemli bir konudur. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) : "Mü'min, mü'min kardeşinin aynasıdır." (Tirmizî, Birr,18) buyurmuştur. Bir düşünür de: "Arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim" demiştir. Başka bir hadis-i şerifte : "İnsan sevdiği kişi ile beraberdir"(Buhârî, Fezâilu Ashabi'n-Nebî,7) buyurulmuştur. Dostlar, arkadaşlar, sevilen insanlar arasından seçilir. İnsan sevdiğinin kusurunu görmez, eksikliklerini farketmez. Onun ahlâkını benimser. Bunun için arkadaş seçerken dikkatli olmak gerekir. Rastgele bir arkadaş seçimi insanı felâketlere sürükleyebilir. Akıllı, Allah'tan korkan güzel ahlâklı insanlarla arkadaş olmaya gayret etmelidir. Kötü arkadaş, başkalarının bizim için besledikleri iyi duyguları yok eder. Kötülüklerine bizi de bulaştırır. Akılsız dost, akıllı düşmandan daha çok zarar verir.

Unutulmamalıdır ki iyi arkadaş; bizi insanlara sevdiren, ihtiyaç duyduğumuzda ve yalnız kaldığımızda yanımızda olan, düştüğümüzde elimizden tutan kişidir.

2. Paylaşımın için teşekkürler Mostar ellerine sağlık

3. Allah insanı iyi dostlarla, iyi arkadaşlarla karşılaştırsın
    arkandan kuyu kazan, iftira atan ve nankör olan insanlardan uzak tutsun
    paylaşım için teşekkürler Mostar :f118:

4. Akıllı, Allah'tan korkan güzel ahlâklı insanlarla arkadaş olmaya gayret etmelidir. Kötü arkadaş, başkalarının bizim için besledikleri iyi duyguları yok eder. Kötülüklerine bizi de bulaştırır.emeğine sağlıkk