hayal ve ıstırap adlı kitabın geniş özeti

'Merak Ettiklerimiz' forumunda EyLüL tarafından 6 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hayal ve ıstırap özeti

  Bu aşağılık oyunu bozmadım. Madem bir rüyaydı, karanlığını silerek, güzelliğini tadacaktım. Vücudunun sıcaklığına kendimi bıraktım. Hep Nihat Giray'la dans etmeyi tahayyül etmişken, şimdi bu görgüsüz oğlanın güçlü kolları arasında olmaktan vücudunun ağır ter kokusunu teneffüs etmekten farklı bir zevk alıyordum.

  Onu çırılçıplak görüverdim: kimbilir güzel bir kızla beraberliğinde ne kadar kaba, ne kadar muhabbetten uzak, fakat şehvete ne çok yakın olacaktı. Şehvetini pek bayağı, yakası açılmadık kelimelerle ifade ettiğini duyar gibiydim.

  Sevda işlerinde hiçbir tecrübem olmamasına rağmen, bu hayvani edanın, birtakım mutlak vefa ve sadakat yeminlerinden daha cazibeli neticeler verebileceğini dehşetle seziyordum.

  Kitabın İçinden- Hayal ve Istırap, Selim İleri'nin en önemli romanlarından biri olmakla birlikte, yayımlandığı dönemde hemen hiç ilgi uyandırmamıştır.

  İkinci Dünya Savaşı eşiğindeki İstanbul'da, ala ala hey Büyükada dekorunda başlayan eser, bir aşk öyküsüne yol alacakken, rota değiştirir ve roman kişileri faşizmin amansız fırtınasına birdenbire sürüklenirler. Tek parti iktidarı -savaş- yıkılan ülkü. Hayal ve Istırap, Selim İleri romancılığında gerçek bir define!
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- hayal ıstırap adlı Forum Tarih
First Class yolculuk hayal değil Zaman Tüneli 17 Mayıs 2016
Hayal Kırıklığı İle İlgili Kısa Şiirler Karışık Şiirler 7 Mart 2014
Aşk, Ekmek ve Hayaller Dizi Oyuncuları Popüler Diziler 13 Ekim 2013
Tansu Çillerin Söylemeye çalıştığı hayal görme anlamındaki kelimenin yazılışı Bunları biliyormusunuz 7 Mayıs 2013