Hawaii alfabesinde kaç harf bulunur?

'Ders çalışıyorum' forumunda YAREN tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hawaii alfabesinde 12 harf bulunur.
  a, e, i, o, u, h, k, l, m, n, p ve w'den olusan 12 harfli alfabe.

  Hawaii eyaletinin iki resmi dili vardır. Çoğu Hawaii doğumlu insanlar Hawaii Creole İngilizcesini konuşurlar. Bu eski Hawaiice ile İngilizce'nin bir karışımı olup, genelde konuşulan dildir. Fakat ülkede İngilizce bilen turistler hiç zorluk yaşamazlar. Çünkü şehirlerdeki tüm yol işaretleri İngilizcedir ve çoğu insanlar İngilizceyi sorunsuz konuşabilirler.

  Kaptan James Cook Hawaii adasını bulmadan önce Hawaiice'nin yazısı yoktu. Avrupalı misyonerler buraya Hıristiyanlığı yaymak için geldiklerinde Latin alfabesiyle kendi Hawaii yazılarını üretmişler. Bu yazı tarzı bügün de devam etmektedir.

  Bu yazı aynı Türkçe gibi okunur. Sadece kesme işaretinde bir duraksanır, sonra kelime devam ettirilir. Örneğin Kane'ohe söylenirken kesme işaretinde kısa bir duraksama olur. Yada Hawai'i de, son iki "i" arasında duraksanır.

  Ayrıca tüm adalarda yerliler turistlere Hawaiice öğretmek isterler. Genelde retilen iki kelime aloha(merhaba) ve mahalo(teşekkürler)'dur. Bu kelimeler tüm restoranlarda, otellerde, havalimanında, ve hatta topluma açık tuvaletlerde bile görülebilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Hawaii alfabesinde kaç Forum Tarih
Türk Alfabesinde Kaç Harf Vardır? Bilgi Rehberi 6 Kasım 2013
Çin alfabesinde kaç harf vardır? Sorun Cevaplayalım 25 Şubat 2011