Havuc muyuz?,Yumurta mi? Yoksa Kahvemi?

'Güncel Bilgiler' forumunda Nevra tarafından 23 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. Bir baba ile kızı dertleşiyormuş. Kız babasına, çok sıkıntı çektiğinden, sorunlarla baş edemediğinden bahsetmiş. Babası kızını dinlemiş, dinlemiş ve “Gel, sana bir şey göstereceğim!” diye kızını mutfağa götürmüş. Ünlü bir aşçı olan baba, ocağa üç tane eşit büyüklükte kap koymuş, üçüne de eşit su koymuş ve üçünün de altını aynı miktarda yakmış. Ve birinci kaba bir havuç, diğerine bir adet yumurta, diğerine ise bir avuç çekilmemiş kahve çekirdeği koymuş. Ve her üçünü de tam 20 dakika pişirmiş. Daha sonra ateşi kesmiş. Sonra masaya 2 tane tabak bir tane de boş bardak koymuş. İlk önce haşlanmış havucu alıp bir tabağa koymuş. Sonra pişmiş yumurtayı diğer tabağa koymuş. Sonra da suya iyice sinmiş ve tam kıvamında kahve görüntüsü olan kahveyi de alıp bir bardağa boşalttıktan sonra kızına dönerek, – Kızım ne görüyorsun? Kızı “Havuç, yumurta ve kahve.” Kızını masaya iyice yaklaştıran baba bunlara daha yakından bakmasını istemiş. Kızının şaşkınlığını gören baba, anlatmasına devam etmiş: – Havuç haşlandığı için yumuşak bir hal aldı. Yumurta, artık pişmekten içi katılaşmış sert bir hale geldi. Kahve ise, (bir yudum alarak) harika olmuş. Tadı da çok hoş. Kız, iyice şaşırarak, “Baba, bunu bana niçin gösteriyorsun?” diye sormuş. “Bak” demiş babası, “Hepsi aynı şekil kapta, aynı sıcaklıkta, aynı dakika pişti. Fakat hepsi bu etkiye farklı tepki verdiler. Havuç ilk başta sertti, güçlü idi; ama kaynatılınca yumuşadı, güçsüzleşti, çözüldü. Yumurta çok kırılgandı, hafifçe dokunsan çatlayabilirdi; ama kaynatılınca içi sertleşti, hatta katılaştı. Bir avuç çekilmemiş kahve ise yine sertti, hepsi birbirine benziyordu. Fakat ısıtılınca ne oldu; bu kahve çekirdekleri, ısındılar, gevşediler ve içinde oldukları suya yayıldılar. Koku yaydılar, tad yaydılar ve suyu “eşsiz tad”da bir kahveye çevirdiler.” Ve kızına, “Kızım sen hangisisin?” diye sormuş adam. “Zorluklarla karşılaştığın zaman nasıl tepki gösteriyorsun? Havuç gibi sıkıntılara, problemlere rastgelince çözülüyor musun, benliğini koruyamıyor musun? Yoksa yumurta gibi katılaşıyor, başta kendin olmak üzere kimseye faydan dokunmuyor mu? Yoksa sen kahve misin? Kendini bitirmek uğruna, kendini ateşe atma pahasına diğer insanlara mutluluk veren, huzur veren, ağızlarına lezzet veren bir sevgi kaynağı mısın? Karar ver yavrucuğum ve bence sen bir kahve ol hayatta. Kahve bulunduğu çevreyi değiştirir, mutluluk soluklarını etrafına yayar. Başkalarının yaşaması uğruna kendini feda et ve bundan sonsuz mutluluk duy... Peki dostlar biz hangisiyiz acaba?

2. Aslında zaman zaman havuç, zaman zaman yumurta ve çoğu zamanda kahve gibiyim :f106:
    An geliyorki en ufak bir sorun karşısında kendimi çaresiz, kimsesiz hissederim ve karşılaştığım sorun beni yerle bir edecek gibi gelir....
    Bazen altından kalkamayacağım sorunlar karşısında kendimin bile anlayamadığı bir metanetle yüzleşirim tek tek...
    ve çoğu arkadaşımın içtenlikle söylediğine inandığım gibi en zor anlarında ateşe atar kendimi koşarım, elimden ne gelirse mutlu zamanlarda herkes destek olur önemli olan zor anlarda yardımlarına koşmak diye düşünürüm ve o andan itibaren onlar için yaşarım...
    Şimdi kesin bir cevap veremedim senin soruna ama hikaye çok güzeldi beni kafanda birine sen benzet artık Nevracım :f106:

3. Hayatta kahve gibi olmayı becerebiliyorsak ne mutlu bizlere. Ruhen çok rahatızdır, tersi durumda da tüm yaşamımız altüst olur. Önemli olan, elimizden geldiğince yaşamımızı güzelleştirmek için mücadele etmemizdir. Olayların akışını olmasını engelleyemiyormuyuz? o zaman olduğu gibi kabullenelim.Herşeyin bizlerin ve sevdiklerimiz için hayırlısı olması dileğiyle.

4. tabiki kahve olmak isterdik ama bu herzaman mümkün değil canım paçimmm çok güzel bi paylaşım ellerine sağlık kahve olmak yerine içmeyiz çok severiz ikimizde :f106:

5. Yaww ben heç biri olmasam....... Hepsinden oldum, çok fazla etkilendim olaylardan, artık ben "turp" olmak istiyorum....

6. Ben biraz havuç birazda kahveyim sanırım:f106:

Benim tek sorunum herşeye ağlamam söylenirim evet ama nedense söylediklerimi kendim söyler kendim dinlerim:( :( ve çok çabuk unuturum neye niçin tepki verdiğimi bu iyimdir kötümüdür bilmiyorum ama ben brazcıkta olsa memnunum bu huyumdan:oops:

emeğine sağlık Nevra:f40:

7. [TABLE="width:80%;background-image:url('http://www.forumdas.net/images/toolbox/backgrounds/22.gif');border:7px inset firebrick;"][CELL="filter:;"] Bence Harika Ve Ders Alacağiımız Seyler Emeğine Sağlık Nevra [/ALIGN][/CELL][/TABLE][/ALIGN]:f118: :f118: :f118: :f40: :f40:

8. bende hepisinden biraz var galiba güzelimm..:)

teşekkürler..

9. havuç, olma şansım yok, çünkii 3 kız, 1oğlan annesi olunca, imkanlar elvermiyor:f40:
    yumurta, eh arada olurum, ama en fazla kahveyim, sanırsam:oops: :f106:

teşekkürler Nevra, güzel bir anlatımdı:f40:

10. Hayatta kendimize pay çıkaracağımız güzel örneklemeler:f40: Paylaşımın için teşekkürler Nevra:f118:

11. Paylaşım için teşekkürler..