Hava Ulaştırma Fakültesi Plotaj Bölümü İle ilgili Bilgiler

'Bilgi Rehberi' forumunda ZORBEY tarafından 25 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

1. Türk Hava Kurumu üniversitesi Hava Ulaştırma Fakültesi Plotaj Bölümü Hakkında Bilgiler
    Türk Hava Kurumu üniversitesi Hava Ulaştırma Fakültesi Plotaj Bölümü ile ilgili sorular

Pilotaj bölümüne hangi puan türüyle öğrenci alınmaktadır?
    Pilotaj bölümüne MF-4 puan türüyle öğrenci alınmaktadır.

Pilotaj bölümüne 2011-2012 eğitim öğretim yılında kaç öğrenci alınacaktır?
    Pilotaj bölümüne 2011 – 2012 eğitim öğretim yılında 48 burssuz ve 12 burslu olmak üzere toplam 60 öğrenci alınacaktır.

Pilotaj bölümüne kayıt olan öğrenciler nerede eğitim göreceklerdir?
    Pilotaj programı Ankara Hava Ulaştırma Fakültesi Pilotaj Bölümünde uygulanmaktadır ve bu programa kayıt olan öğrenciler Ankara Etimesgut Türkkuşu Kampüsünde öğrenim görürler.

Pilotaj bölümünde okuyabilmek için sağlık raporu vb. şartlar gerekli midir? Eğer gerekli ise, Pilotaj bölümünü tercih eden aday öğrencilerin karşılaması gereken şartlar nelerdir?
    Pilotaj programı Ankara Hava Ulaştırma Fakültesi Pilotaj Bölümünde uygulanmaktadır ve bu programa kayıt olan öğrenciler Ankara Etimesgut Türkkuşu Kampüsü ve Ankara Akköprü Kampüsünde öğrenim görürler.

Aday öğrencilerin, 06.06.2006 tarihli ve 26190 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Uçak Pilotu Lisans Yönetmeliği (SHY–1)” nin 24. Maddesinde belirtilen öğrenci pilot lisansı için müracaatlarda öngörülen şartları karşılıyor olması gerekmektedir. Söz konusu şartlar aşağıda belirtilmektedir:

a) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) veya SHGM tarafından yetkilendirilen havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 inci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak ve sağlık sertifikasında, tek pilotla sertifikalı uçaklarda sorumlu pilot olarak uçmasına engel kısıtlama bulunmadığını belirten sağlık raporu getirmesi gerekmektedir.

YETKİLİ HASTANELER:

Alman Hastanesi - Taksim - İSTANBUL
    Akdeniz Üniversitesi Hastanesi - ANTALYA
    Başkent Üniversitesi Hastanesi - ANKARA
    Doğan Hastanesi - Küçükçekmece - İSTANBUL
    Eskişehir Asker Hastanesi - ESKİŞEHİR
    Etimesgut Asker Hastanesi Asker Hastanesi Baştabipliği - ANKARA
    Güzelyalı Asker Hastanesi Asker Hastanesi Baştabipliği - İZMİR
    Memorial Hastanesi - İSTANBUL
    Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi - SAMSUN
    V.K.V Amerikan Hastanesi - İSTANBUL
    Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi - İSTANBUL
    TAPDİ Buca Tıp Merkezi - İZMİR
    Özel Hisar Intercontinental Hastanesi - İSTANBUL

b) Cumhuriyet Başsavcılıklarından alınacak arşiv kayıtlı Adli Sicil Belgesi.

Pilotaj bölümünün eğitim ücreti ne kadardır?
    Pilotaj bölümü eğitim ücreti 27.500 TL + KDV (% 8) olup, öğretim ücretindeki olası yıllık artışlar, bir önceki yıla göre tüketici fiyatlarındaki artış (TÜFE) ile sınırlı tutulacaktır.

Pilotaj bölümünde zorunlu hazırlık sınıfı var mıdır?
    Programda bir yıllık zorunlu “İngilizce Hazırlık Programı” uygulanır. İngilizce yeterlilik sınavını geçemeyen öğrencilerin bölüm derslerini almadan önce İngilizce hazırlık sınıfına devam etmeleri ve bu sınıfı başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. İngilizce Hazırlık Programı eğitim ücreti 15.625 TL + KDV (% 8)’dir.

Bölümde burslu olarak okumak mümkün müdür? Burslu program neleri kapsamaktadır?
    ÖSYM’nin yaptığı sınavda üniversitemize yerleşecek adaylar arasından ilk 12 kişi programa “%100” burslu olarak başlamaya hak kazanır. Burs, sadece öğretim ücretinin tümünü kapsamaktadır. Burslar, İngilizce Hazırlık Programında geçirilebilecek süreyi de kapsamakta olup, öğrenci yerleştirildiği programdaki öğrenimine başarılı olarak devam ettiği sürece sağlanacaktır. Burada sözü edilen “öğretim ücreti” bursu, sadece kılavuzda “Burslu” öğrenci alınacağı belirtilen programlara yerleştirilen öğrencileri kapsamaktadır.

Öğrenim süresi içerisinde öğrencinin pilotluğa elverişsiz duruma gelmesi halinde ne olur?
    “Uçak Pilotu Lisans Yönetmeliği (SHY–1)” çerçevesinde, öğrenim süresi içerisinde, öğrencinin pilotluğa elverişsiz duruma gelmesinden ötürü ortaya çıkacak tüm hususlardan öğrenci sorumludur. Bu durumda öğrencinin başka bir bölüme intibakı yapılır.

Pilotaj bölümü programı boyunca alınan İngilizce ve Türkçe derslerin kredi dağılımı nasıldır?
    Program toplam 157 krediden oluşmaktadır. 8 kredi Türkçe ve 149 kredi İngilizce olmak üzere derslerin toplam kredi yükü itibariyle yaklaşık %95’i İngilizce olarak verildiğinden; İngilizce yeterlilik sınavını geçemeyen öğrencilerin bölüm derslerini almadan önce İngilizce hazırlık sınıfına devam etmeleri ve bu sınıfı başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.

Pilotaj bölümünde mezun olan öğrenciler hangi lisanslara sahip olmaktadır?
    Pilotaj bölümünde Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ICAO, Avrupa Havacılık Standardı JAR-FCL ve ulusal gereklilikler doğrultusunda sürdürülen eğitimin sonunda öğrenciler ATP(A)-Havayolu Nakliye Pilotu kredisinde CPL(A)-Ticari Pilot lisansına ve IR(A)-Aletli Uçuş Yetkisi lisansına sahip pilotlar olarak mezun olmaktadırlar.

Pilotaj bölümü öğrencileri eğitim süreleri boyunca toplam kaç saat fiili uçuş gerçekleştirmektedir?
    Öğrenciler eğitim süreleri boyunca toplam 260 saat (us) uçuş gerçekleştirmektedirler.