Hastalar İçin Şifa Duâları

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Ceylan tarafından 14 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. Hastalar İçin Okunacak Şifa Duâları

Hastalar için okunabilecek dualar hadis-i Şeriflerde şöyle belirtilmiştir:

Hazret-i Âişe'den rivâyete göre Peygamber Efendimiz kendilerine bir hasta getirildiğinde şöyle duâ ederlerdi;

Anlamı: "Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın."

Peygamber Efendimiz şöyle buyururlardı:

"Ağrıyan dişinin üzerine şehâdet parmağını koyup Yâsin-i şerîfin son tarafını nihayete kadar oku, biiznillah teâlâ şifâ bulur."

Yine Âişe -radıyallahu anhâ-dan rivâyete göre Peygamber Efendimiz, kendisine bir hasta için şifâ bulmasına duâ taleb edildiği zaman şöyle dua ederdi:

Anlamı: Allah'ın adiyle duâya başlarım. Bizim yerimizin toprağı, birimizin tükrüğü ile hastamıza Allah'ın izniyle şifâ verir. "

Peygamberimiz bir rahatsızlıkları olduğu zaman Muavvizeteyn sûrelerini okur ve şöyle buyururlardı:

"Ey Rabbim! Beni kendi devan ile tedavi et, bana kendi şifân ile şifâ ver ve beni kendi fazlınla Senden başkalarından müstağni kıl ve beni ezalarından uzak tut."