Hardal ve Hardalın Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda ZORBEY tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

  1. Hardalın Yararları

    Hardal Bitkisi: 50 cm boylarında, tüylü yapraklı ve sarı çiçekli otsu bir bitkidir. Bu bitkinin meyvelerinden elde edilen Hardal Tohumu baharat ve ilaç olarak kullanılır. Siyah, beyaz ve kırmızı hardal olmak üzere en sık kullanılan 3 çeşidi vardır ve bunların içinde de daha çok siyah hardal kullanılır.

    Hardalın Faydaları: Hardal Tohumu hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Göğüs hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, bronşit ve zatürree şikâyetlerini azaltır. Beyne ve karaciğer gibi iç organlara kan toplanmasında kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için faydalıdır. Kusturucu özelliği ile zehirlenmelerde kullanılabilir.

    Hardal nasıl kullanılır? Hardal Tohumu ve tohumunun öğütülmüş hali baharat olarak kullanılır. Haricen lapa yapılarak ya da banyo suyuna katılarak kullanılır. Haricen kullanımında Romatizmaya iyi gelir. Tahriş edici bir madde olduğu için deride uzun süre bekletmemek gerekir. Hardal tohumu un haline getirilip tarçın ile karıştırılırsa iştah açar. Hardal tozu buruna çekilirse burun tıkanıklığını giderir.
     
Yükleniyor...
- Hardal Hardalın Faydaları Forum Tarih
Hardal Resmi, Hardal Resimleri Resimler 30 Ağustos 2012
Ev Yapımı Hardal Damak Keyfi 11 Temmuz 2012
Hardalı Kim Buldu Bunları biliyormusunuz 30 Ocak 2012
Hardal Yağının Cilde Faydaları Bunları biliyormusunuz 19 Aralık 2011