Hapisteki 9 Vekil Meclise Nasıl Girecek

'Haberler' forumunda ZORBEY tarafından 14 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Cezaevindeki 9 milletvekili Meclse Nasıl Girecek
  [​IMG]
  Hapisteki 9 milletvekilinin dokunulmazlığı kalkacak mı
  Seçim sonrasında gözler, cezaevindeyken seçilen 9 milletvekiline ve mahkemelere çevrildi.
  Ergenekon davasından tutuklu olan CHP milletvekilleri Mustafa Balbay, Mehmet Haberal ile Balyoz davasından tutuklu MHP milletvekili Engin Alan ile bağımsız seçilen KCK sanıkları Hatip Dicle, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan, Kemal Aktaş, Selma Irmak ve Gülseren Yıldırım’ın TBMM’deki yemin törenine katılıp katılmayacakları merakla bekleniyor.

  Sandıktan çıkan BDP destekli 6, CHP destekli 2 ve MHP’den de bir milletvekili adayı halen cezaevinde. Meclis’e gitmeleri için önce tahliye olmaları gerekiyor. ‘Anayasal suç’tan yargılanan 9 vekil adayının tahliyesine ‘ret’ verme yetkisi de mahkemelerin elinde.


  Mevzuata göre milletvekili yemin etmeden özlük haklarına kavuşamıyor ve TBMM üyelik haklarını kullanamıyor. And içme törenine gelemeyen milletvekillerinin katıldıkları ilk oturumda yemin etmesi gerekiyor.

  Seçilen 9 milletvekili tahliye olsalar da şu anda yargılandıkları suçlamalarda dokunulmazlık kazanmayacak. Anayasa’nın 83’üncü maddesine göre, seçimden önce soruşturmasına başlanan Anayasal düzen ve devlet bütünlüğü aleyhine suçlarda dokunulmazlık kuralı işlemiyor. Terör örgütü üyeliğinden yargılanan milletvekillerinin davaları devam edecek.
   
Yükleniyor...
- Hapisteki Vekil Meclise Forum Tarih
Hapisteki Kahraman Dini Konular 9 Ekim 2008
Partilerin milletvekili sayıları 2016 Haberler 20 Şubat 2016
Hükümet kurmak için gerekli milletvekili sayısı Haberler 5 Haziran 2015
Haziran 2015 de istanbul'dan kaç milletvekili Sorun Cevaplayalım 29 Mayıs 2015