Hangi yaşta hangi egzersiz?

'Hastalıklar' forumunda YAREN tarafından 10 Mart 2009 tarihinde açılan konu

  1. Erken çocukluk döneminde (bu dönem 5 ile 7 yaş arasındaki çocukları kapsar) düzenli egzersizden çok koşma, atlama, zıplama, yüzme gibi bütün vücut hareketlerini içine alan, büyük kas gruplarını çalıştıran aktiviteler tercih edilmelidir. Yaratıcılığı ve araştırmayı geliştirici oyunlar, basit figürler içeren dans ve folklör aktiviteleri desteklenmeli. Bu yaş grubunda çocuk daha çok bireyseldir,bundan dolayı bireysel aktiviteleri desteklenmelidir.

    Orta çocukluk döneminde yani 8-9 yaş civarında yukarıdaki aktivitelere ek olarak bisiklet, takım sporları, temel spor hareketlerinin öğrenilmesine yönelik aktivitelere, kompleks figürler içeren dans ve folklör aktivitelerine başlanabilir. Bu yaş döneminde grup aktivitelerine ağırlık verilebilir. Takımca mücadele, liderlik, kişisel disiplinin gelişimi açısından önemlidir. Her çocuğa liderlik şansı verilmelidir.

    On yaşından sonra yarışma tarzı bireysel ve takım sporlarına, grup aktivitelerine ağırlık verilmeli. Kişisel ve takım sporlarında yarışma tarzı organizasyonlara başlanabilir.

    Spesifik spor dallarına ait çalışmalar için uygun yaşlar ise; cimnastik, futbol, basketbol, voleybol, atletizm, tenis, kayak için 9-11 yaş, güreş için12 yaş,bisiklet için 14 yaş, halter için 15-16 yaş, boks için ise 17 yaşdır.
     
Yükleniyor...
- Hangi yaşta hangi Forum Tarih
Çocuk hangi yaşta hangi oyunları oynar? Çocuk Kulübü 2 Mart 2014
Su Çiçeği Aşısı Hangi Yaşta Yapılır Hastalıklar 14 Şubat 2012
Hangi yaşta hangi spor yapmalı Sağlık Rehberi 14 Ocak 2012
hangi yaşta Reşit olunur Etüt Merkezi 22 Kasım 2011