Hangi Tohumlar Kolay Çimlenir

'Soru Cevap' forumunda EyLüL tarafından 29 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hangi Tohumlar Kolay Çimlenir Ödevim var..Yardımcı Olurmusunuz Lütfen..tşk ederimm

  Tohumun çimlenebilmesi için sıcaklığın yeteri miktarda olması gerekir. Düşük veya yüksek sıcaklıklarda çimlenme süresi çok uzar, çimlenme yavaşlar. Çok yüksek veya çok düşük sıcaklıklarda (0 0C – 35 0C nin dışında) ise çimlenme gerçekleşmez. Çimlenmenin gerçekleşebilmesi için sıcaklık 18 – 25 0C civarında olmalıdır. Bu nedenle ekim için en uygun mevsim ilkbahardır.

  Tohumun çimlenebilmesi için suyun yeterli miktarda olması gerekir. Fazla veya az suda çimlenme gerçekleşmez veya yavaş gerçekleşir. Tohumun çimlenmesi için gerekli olan su çimlenme sonucu oluşan bitkinin büyümesi için de gereklidir.

  Tohumu seçerken çok dikkatli olmalıdır. Tohumların herhangi bir zararlı maddeyle işleme tabi tutulmamış olması gerekmektedir. Bu tür taneler hemen suyun yüzeyine çıkmaktadır. Tohumu en iyisi eczaneden veya tanınmış mağazalardan almak daha doğrudur.

  Çimlenmiş tohum buzdolabında sadece 48 saat muhafaza edilebilmektedir. Bu sebeple çimlenmiş tohum bekletilmeden tüketilmelidir. Çimlenmiş tohumdan yapılan yemeklere uzun süre muhafaza edildiği zaman limon suyu veya bal eklemek daha iyidir. Ancak tohum buzdolabında bile kararmışsa kullanmayınız.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 23 Şubat 2015
 2. soğan çabuk uzar ve çabuk çimlenir
   
Yükleniyor...
- Hangi Tohumlar Kolay Forum Tarih
Bitki tohumları hangi yollarla ve nasıl yayılır? Sorun Cevaplayalım 14 Ekim 2012
Milyoner Eskiden tabakhaneye hızlıca yetiştirilmesi gereken malzeme hangisinin dışkısı olurdu? Sorun Cevaplayalım 18 Ekim 2016
Milyoner Anlamı Terazi yapan veya satan kimse olan kelime hangisidir Sorun Cevaplayalım 12 Ekim 2016
Milyoner Kemanın Üzerindeki iki uzun ses deliği hangi harf ile adlandırılır Sorun Cevaplayalım 12 Ekim 2016