Hangi İçecekler Zararlıdır

'Sağlık bilgisi' forumunda Wish tarafından 21 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Zararlı içecekler
  Zararlı içecekler nelerdir  İsveç’te yapılan bir araştırma; gazlı ve şekerli içeceklerin karaciğere alkol kadar zarar verdiğini ortaya çıkardı.

  Linköping Üniversitesi Hastanesi Karaciğer Hastalıkları Uzmanı Stergios Kechagias, içeceklerde bulunan früktozun karaciğer yağlanmasına neden olduğunu ve bunun da siroz ve kansere yol açtığını söyledi.

  Kechagias, gazlı ve şekerli içeceklerin yanı sıra meyve şekerleri ile tatlandırılmış meyve suları ve enerji içeceklerinin de siroz hastalığı riskini yüzde 10 oranında artırdığını açıkladı. İçeceklerde şeker yerine kullanılan mısır şurubu, früktoz ve kimyasal tatlandırıcıların karaciğere alkolün verdiği kadar zarar verdiği belirtildi.

  Gazlı içeceklerin obezite, diyabet, diş çürümesi, kemik sorunları, beslenme bozuklukları, kalp hastalığı, gıda bağımlılığı ve nörolojik sorunlar gibi rahatsızlıklara da yol açtığı ifade edildi.

  Vücuttaki yüksek asit oranının en çok diş ve kemiklere zarar verdiğini belirten İsveçli uzmanlar, diş problemlerinin dolaşım ve sindirim sistemlerindeki birçok sorunun kaynağı olduğunu kaydetti.
   
Yükleniyor...
- Hangi İçecekler Zararlıdır Forum Tarih
Karbonhidratlar denilince aklımıza hangi yiyecek ve içecekler geliyor? Okulistik 7 Ocak 2016
Gazlı içeceklerin içinde bulunan gaz hangisidir Sorun Cevaplayalım 18 Kasım 2014
Diyette hangi içecekler içilebilir? Sağlıklı Beslenme ve Diyet 27 Mart 2014
Kan Yapan İçecekler Hangileridir Sağlık Rehberi 31 Ocak 2013