Hangi Davranışlar Kul Hakkına Girer

'Merak Ettiklerimiz' forumunda By RiZeLi tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. Hangi Davranışlar Kul Hakkına Girer
    Kul Hakkı Nedir
    Kul Hakkı

Kul haklarına el uzatanın durumunu anlatmak üzere Peygamberimiz şu bilgiyi vermiştir. "Benim ümmetim içinden müflis (yani iflas edip her şeyini kaybetmiş) kişi şudur: Ahirette Allah'ın huzuruna namaz, oruç, zekat gibi ibadetlerini yerine getirmiş olarak gelmekle birlikte, bu kişi, öyle (günahlarla da) gelir ki, kimine sövüp saymış, kiminin kanını akıtmış, kiminin malını yemiş, kimine iftira etmiştir. İşte bu durumda onun ibadetlerinden elde ettiği sevaplardan alınıp bu hak sahiplerine dağıtılır. Eğer amelleri bu hakları ödemeye yetmezse, bu kişilerin günahlarından alınıp hak yiyenin günahlarına eklenir. Böylece (sevapları elinden gitmiş, günahları daha da artmış bir kişi olarak) kaldırılıp cehenneme atılır."

* İnsan öldürmek
    * Yalan söylemek ve hile yapmak
    * Gıybet ve iftira etmek
    * Hırsızlık yapmak
    * Rüşvet alıp - vermek
    * Haset etmek
    * Bir kimsenin namus ve şerefine sataşmak
    * Başkalarıyla alay etmek, ad takmak, onları küçük görmek, sövmek veya kötü söz söylemek
    * Kötü zanda bulunmak
    * Başkalarının özel hayatlarını araştırmak
    * Birisine sövmek veya kötü söz söylemek
    * Birisini dövmek ya da yaralamak
    * Arkadaşının sırrını açıklamak
    * Başkasının çocuğunu ücretsiz çalıştırmak
    * Verdiği sözde durmayarak birisini bekletmek
    * Borcunu zamanında ödememek
    * Birisine istemediği bir sözü söylemek, yani sözle rahatsız etmek
    * Birisine istemediği davranışı yapmak, yani onu rahatsız etmek.

Her insanın, en az bir diğer insan kadar yaşama hakkı yanı sıra, eğitim görme, seçme, seçilme, haberleşme, seyahat etme gibi hakları vardır. Toplumsal hayatta dirlik ve düzeni sağlamanın en temel yolu, birbirimizin haklarına saygı göstermektir. Aksi hâlde, toplumda düzensizlik ve kargaşalar oluşur.

Dinimiz, birbirimizin haklarına saygı göstermemizi ister. Başkalarının haklarına zarar veren her türlü kötü davranışı da yasaklar. Kul haklarının başında insanın yaşama hakkı gelir. Bu sebeple, insan öldürmek büyük günah sayılmıştır. Yüce Allah, Kur'an'da, "... Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya karşılık olmaksızın bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş gibi olur..." (Maide 32) buyruğuyla, başkalarının yaşama hakkına zarar vermemeyi emreder. Yine bir ayette şöyle buyrulur: "Kim bir mümini kasıtlı olarak öldürürse cezası, içinde ebedi kalmak üzere cehennemdir." (Nisa 93)

2. Cevap: Hangi Davranışlar Kul Hakkına Girer

çok teşekkürler çok yardımcı oldu

* İnsan öldürmek
    * Yalan söylemek ve hile yapmak
    * Gıybet ve iftira etmek
    * Hırsızlık yapmak
    * Rüşvet alıp - vermek
    * Haset etmek
    * Bir kimsenin namus ve şerefine sataşmak
    * Başkalarıyla alay etmek, ad takmak, onları küçük görmek, sövmek veya kötü söz söylemek
    * Kötü zanda bulunmak
    * Başkalarının özel hayatlarını araştırmak
    * Birisine sövmek veya kötü söz söylemek
    * Birisini dövmek ya da yaralamak
    * Arkadaşının sırrını açıklamak
    * Başkasının çocuğunu ücretsiz çalıştırmak
    * Verdiği sözde durmayarak birisini bekletmek
    * Borcunu zamanında ödememek
    * Birisine istemediği bir sözü söylemek, yani sözle rahatsız etmek
    * Birisine istemediği davranışı yapmak, yani onu rahatsız etmek.

3. Calistigim yerde herkes izin kullanabiliyor cok rahat ama ben kullanamiyorum sube sefimiz izin vermiyo kul hakkina gecermi peki bu