Hamilelikte Saç Boyatmak Doğru mu?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 18 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Editör Site Yetkilisi

  Hamilelikte Saç Boyatmak Doğru mu?

  [​IMG]
  Hamilelik döneminde kadınlarda ciddi değişiklikler gözlemlenmektedir. Özellikle hormonların değişimi kadını fiziksel ve ruhsal olarak etkilemektedir. Saçlarımız da bu etkileşimden fazlasıyla nasibini almaktadır.

  Hamilelik döneminde saçlarda görülen değişiklikler arasında aşırı yağlanma, çabuk uzama, kuruma, dökülme gibi durumlarla sıkça karşı karşıya kalınmaktadır.

  Bütün bunlar hem hormonal değişikliklerdir hem de anne adayının beslenmesine bağlı olarak yaşadığı değişiklikler arasındadır.

  Peki hamilelik döneminde saç boyatmak, perma yaptırmak ya da benzer işlemler uygulamak sakıncalı mıdır?

  Uzmanların bu konuda ki görüşleri şöyle… Hamileliğin ilk üç ayında saça kimyasal içeriği bulunan hiçbir işlem yaptırmamalı daha sonraki dönemlerde ise eğer mecburiyet varsa bitkisel saç boyaları kullanarak sadece boya yaptırılmalıdır. Sonrasında ise bol su ile saçı durulamak gerekir.

  Kuaförlerde sıklıkla kullanılan kalıcı ve yarı kalıcı saç boyalarında bulunan kimyasallar fetus üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmektedir.

  Perma gibi, röfle gibi işlemlerde kullanılan solüsyonların içeriğinde bulunan kimyasalların ise bebek üzerinde bir etkisi olup olmadığı kesin olarak bilinmediğinden kullanılmaması tavsiye edilmektedir.
   
Yükleniyor...
- Hamilelikte Saç Boyatmak Forum Tarih
Hamilelikte Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Bebek Bakımı 20 Ağustos 2013
Hamilelikte Saç Boyatılır mı? Bebek Bakımı 18 Mayıs 2013
Hamilelikte Saç Boyası Bebek Bakımı 20 Nisan 2012
hamilelikte saç boyamak zararlımı? Soru Cevap 3 Ocak 2012