Hamilelikte Nasıl Yatılır?

'Etüt Merkezi' forumunda Misafir tarafından 19 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelikte Nasıl Yatılır?Bebeğe zararı var mı?
   
 2. Cevap: Hamilelikte Nasıl Yatılır?

  [​IMG]

  Sıklıkla kullanılan iki yatış biçimi (sırtüstü ve yüzüstü) gebelik sırasında uygun değildir. Çünkü yüzüstü yatış, karnınız büyüdüğü için bir karpuzun üzerinde yatmak ne kadar rahatsa o kadar rahattır. Sırtüstü yatmaksa daha rahat olmasına karşın, rahminizin bütün ağırlığı sırtınızın, barsaklarınızın ve inferior vena cava denen vücudun aşağı kısımlarından kalbe kan geri dönüşünden sorumlu olan damarın üzerine biner. Bu da sırt ağrılarını ve basurları arttırabilir, sindirim işlemini engelleyebilir, solunumu ve dolaşımı bozabilir ve kan basıncınızın düşmesine neden olabilir.

  Bu, ayakta uyumanız gerekiyor anlamına gelmiyor. Kıvrılarak ya da uzanarak bir tarafınıza yan yatmanız, tercihen de sol yan tarafınıza yatıp arasına yastık koyarak bir bacağınızı diğerinin üstünde çaprazlamanız, yalnızca sizin için değil bebeğiniz için de en iyi yatış biçimidir. Bu yatış biçimi yalnızca besinlerin ve kanın plasentaya en üst düzeyde ulaşmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda böbreğin işlevlerini en iyi şekilde yerine getirmesini sağlar ki bunun anlamı da atıkların ve sıvıların vücuttan daha iyi atılımı ve diz, ayak ve ellerde daha az şişmedir.

  Bununla birlikte çok az insan bütün gece aynı yatış biçiminde kalmayı başarabilir. Uyanır ve kendinizi sırtüstü veya yüzüstü yatar durumda bulursanız telaşlanmayın. Bunun hiçbir zararı yoktur. Yan pozisyona dönün ve uyuyun. Birkaç gece kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz, fakat vücudunuz çok yakında yeni yatış biçimine alışacaktır
   
Yükleniyor...
- Hamilelikte Nasıl Yatılır Forum Tarih
Hamilelikte bebeğin beyin gücünü nasıl arttırılır? Bebek Bakımı 19 Ocak 2016
Hamilelikte emniyet kemeri nasıl takılır Bebek Bakımı 5 Ocak 2015
Hamilelikte nasıl beslenmeli? Bebek Bakımı 21 Aralık 2013
Hamilelikte bebeğin erkek olduğunu nasıl anlarız Bebek Bakımı 19 Aralık 2013