Hamilelikte Mide Yanması Nedenleri

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 18 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Editör Site Yetkilisi

  Hamilelikte Mide Yanması Nedenleri

  [​IMG]
  Hamilelikte en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi mide yanmasıdır. Hamile kalındıktan sonra özellikle ilk aylarda yaşanan mide yanması göğüs kemiğinin altından genize kadar olan bölgede yaşanır. Bunun nedeni hamilelikte ortaya çıkan hormonal ve fizyolojik değişikliklerden kaynaklanır.

  Özellikle Progesteron hormonu rahimdeki düz kasları gevşettiği gibi mide ile yemek borumuz arasında bulunan kapakçığında gevşemesine neden olur. Doğal olarak bu da mide asidinin yukarı kaçmasına ve yanma duygusuna neden olur.

  Hamileyken yaşadığınız bu yanma olayı uzun sürebileceği gibi belirli aralıklarla da tekrarlayabilir. Bunun için bazı gıdalardan uzak durmanız gerekebilir. Bu gıdaların başında, kahve, asitli içecekler, asitli gıdalar, baharatlı yiyecekler ve kızartmalar gelmektedir.

  Normal diyetlerde olduğu gibi hamilelik döneminde de yediğimiz gıdalara dikkat etmeli. Gün içinde sık aralıklarla yemek yenmelidir. Yemeğin yanında bol sıvı tüketmeniz de gerekir. Günde 8-10 bardak su tüketmek gebelikte faydalıdır.

  Hafif yemekler yedikten sonra içeceğiniz su mide yanmalarınızı hafifletecektir. Bütün bunların yanında yemeklerden en az iki saat sonra uzanmaya ve uyumaya dikkat edin.
   
Yükleniyor...
- Hamilelikte Mide Yanması Forum Tarih
Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Kadınca 16 Mayıs 2016
Hamilelikte neden mide bulantısı olur Sağlık bilgisi 28 Haziran 2010
Hamilelikte Mide Bulantısına Son Vermek İçin Öneriler Bebek Bakımı 16 Ekim 2009
Hamilelikte ağrı kesici içilir mi? Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016