Hamilelikte ağrı kesici kullanmak?

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 12 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ağrı Kesiciler Gebelik Döneminde Tehlikeli!
  Gebelikte (hamilelikte) ilaç kullanımı
  Gebelikte ağrı kesici riskli

  Bayanlarda hamileliğin ilk dönemlerinde kullanılan gündelik ağrı kesicilerin düşük riskini artırdığı belirlendi.
  Gebelikte, baş ağrısı, diş ağrısı, migren ağrısı, gribal enfeksiyon, yüksek ateş gibi durumlarda analjezik ihtiyacı doğabilmektedir. Bu nedenle gebelikte analjezik kullanımı da önem arz etmektedir. Bilindiği üzere, ilaçların genel sistemik yan etkileri haricinde insan fetüsüne de çeşitli derecelerde zararlı etkileri olabilmektedir.

  Canadian Medical Association Journal tarafından yayımlanan araştırma, hamileliğin ilk aylarında etken maddesi "ibuprofen" ve "naproksen" olan ağrı kesicileri kullanan kadınlarda düşük yapma riskinin, kullanmayanlara oranla iki kattan fazla olduğunu ortaya koydu.

  İçeriğinde "ibuprofen", "naproksen" ya da kemik ve eklem iltihabı tedavisinde kullanılan "celecoxib" bulunan Aspirin dışındaki steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçları inceleyen araştırmacılar, söz konusu ilaçların hamilelik sırasında kullanımının düşük yapma riskini 2, 4 kat artırdığını ortaya koydu.

  Kanada'nın Quebec eyaletinde yaşayan 52 binden fazla hamile kadın arasında yapılan araştırmada, hamile kaldıktan sonra steroid olmayan antiinflamatuvar ilaç (NSAID) kullanan kadınlarda düşük yapma riskinin yükseldiği belirlendi.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
- Hamilelikte ağrı kesici Forum Tarih
Hamilelikte ağrı kesici içilir mi? Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Hamilelikte bel ağrısı için çözüm önerileri Bebek Bakımı 6 Şubat 2015
Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri Bebek Bakımı 10 Haziran 2014
Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri Bebek Bakımı 30 Aralık 2011