Hamilelikte ağrı kesici içilir mi?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 18 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Editör Site Yetkilisi

  Hamilelikte ağrı kesici içilir mi?

  [​IMG]
  Hamilelikte sıkça yaşanan baş, diş, mide ağrılarında anne adayları ne yapacağını şaşırır. Ağrı kesici içip ağrıdan kurtulmalı mı yoksa bebeğe zarar verir korkusuyla kendiliğinden geçene kadar yaşadığı ağrıya katlanmalı mı?

  Hepimizin bildiği gibi ilaçların pek çok bilinen ya da bilinmeyen yan etkisi vardır. Fetüse zarar verebilir, sakatlıkla sonuçlanan rahatsızlıklara neden olabilir. Bu konuda etik nedenlerden dolayı yeterince çalışma yapılamamaktadır. Ancak yinede tüm ilaçlar bazı kategorilere ayrılmış ve A, B, C, D ve X olmak üzere gruplandırılmıştır. Burada amaç ilaç gebelikte kullanılırken hızlıca sınıflandırılmasıdır. İlaçlar üretici firma tarafından mevcut riskinin yanına “M” ibaresi eklemektedir.

  Bu numaralandırmaya bakılarak hamilelikte kullanılıp kullanılmadığı, bebeğe ya da anneye bir yan etkisinin olup olmadığı, yan etkisi varsa bunun ne derecede olduğu gibi önemli bilgilere ulaşılmaktadır.

  Hamilelik dönemlerinde anne adaylarının zorunlu durumlarda kalmadıkları sürece vitamin ve benzeri ilaçlar dışında farklı bir ilaç kullanmaktan kaçınmalıdırlar. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Gebeliğin son aylarında ise kullanılan ağrı kesiciler bebeğin suyununun azalmasına ya da damarlarında kapanma gibi yan etkilere neden olabilir.
   
Yükleniyor...
- Hamilelikte ağrı kesici Forum Tarih
Hamilelikte ağrı kesici kullanmak? Bebek Bakımı 12 Ekim 2011
Hamilelikte bel ağrısı için çözüm önerileri Bebek Bakımı 6 Şubat 2015
Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri Bebek Bakımı 10 Haziran 2014
Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri Bebek Bakımı 30 Aralık 2011