Hamilelik Dönemi Psikolojisi

'Bebek Bakımı' forumunda zamaneanne tarafından 1 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelik Dönemi Psikolojisi Nasıldır


  Gebelik Dönemi Psikolojisi Hakkında Bilgi  Gebelik dönemi herşeyden önce bir kadının psikolojisindeki en dalgalı dönemlerden biridir. Bir yandan dünyaya bir çocuk getirmenin heyecanı, diğer yandan doğacak çocuğun normal olup olmadığının kaygısı ile pek çok kadının bu dönemi sarsıntılarla geçirir.

  Yapılan çalışmalar,kötü bir hamilelik dönemi geçiren kadınların,diğerlerine göre 2 kat daha fazla doğum sonrası depresyon geçirmeye yatkın olduklarını göstermektedir.

  Hamilelikteki her ay,kendine özgü psikolojik kaygılar ve beklentiler doğurur.Hamile kadın özellikle ilk ayda;bir dizi psikolojik ve fizyolojik değişiklik yaşar.Bu dönemde yorgunluk ,bulantı ve kusma gibi fizyolojik belirti ve depresif bir ruh hali ortaya çıkar.Kadının yeni duruma adaptasyonu ve hamile olmasıyla ilgili kaygı ve beklentileri süreci belirler.İstenen bir gebelikte, mutluluk ve doyum duygusu yaşanır.Ayrıca kadının ailesi ile ilişkisi, iş durumu,hamileliğin yaratacağı beklenti ve stresler, sürecin nasıl yaşanacağını etkiler.

  Bazen de gebelik kadınlarda,kendine güven,kendini gerçekleştirme,seçkinlik duygusu da verebilir.Burada tabiki kişilik yapısı son derece önemlidir.Kişilikyapısı problemli ve yetersiz, ya da çocuksu yapıdaki kadınların bu dönemi daha zor geçirdikleri görülmektedir.
   
Yükleniyor...
- Hamilelik Dönemi Psikolojisi Forum Tarih
Hamilelik döneminde sigara içilmesinin sakıncaları Nelerdir? Bunları biliyormusunuz 3 Eylül 2016
Hamilelik Döneminde Size İyi Gelecek Besin Önerileri Kadınca 16 Mayıs 2016
Hamilelik döneminde nasıl beslenmeli Bebek Bakımı 6 Mart 2014
Hamilelik Döneminde Yapılması Gerekenler nelerdir? Kadınca 21 Aralık 2013