Hamileler Hangi Tarafa Yatmalı

'Bebek Bakımı' forumunda Wish tarafından 26 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Gebelikte hangi tarafa yatmalı


  Sırt ve yüz üstü yatış
  Sırt üstü yatış Inferior Vena Cava adlı ana toplar damar sistemine baskı yapacağından önerilmez. Bu durum nefes almada sıkıntı yaratır; sırt ağrılarını ve basurları arttırabilir, sindirim işlemini engelleyebilir, solunumu ve dolaşımı bozabilir ve kan basıncınızın düşmesine neden olabilir.

  Yüz üstü yatış da bebeğe baskı yapacağından önerilmez. Ayrıca tahmin edersiniz ki karnınızdan dolayı bu pozisyonda uyumak pek de mümkün değildir.

  Sol yan yatış
  Hamilelikte sol yan yatış bebeğe maksimum kan akışı sağlamasından ve annenin böbrek fonksiyonlarını artırmasından dolayı önerilen uyku pozisyonudur. Çünkü böbrek fonksiyon artışı su tutulmasını da azaltır. Ayrıca karaciğerimizin vücudumuzun sağ yanında olmasından dolayı da sola yan yatış karaciğer baskısını da azaltacaktır.

  En rahat uyku pozisyonu sol yana yatıp dizlerin karına çekilmesi şeklindedir. Dizlerin arasında yumuşak ve ince bir yastık koyulması da iyi olacaktır. Aynı zamanda sırtın yumuşak bir yastık veya battaniye ile desteklenmesi de önerilmektedir.

  Eğer gece uyandığınızda kendinizi sırt üstü yatıyor bulursanız endişelenmeyin. Uyku esnasında pozisyon değiştirmeniz çok normal bir harekettir ve kontrol edilemez. Zaten son trimesterde sırtüstü yatarken rahatsızlık duyacağınızdan bu pozisyona geçiyor da olmayacaksınız; rahatsızlık duyup uyanacaksınız.

  İlk 3 ay
  İlk üç ayda istediğiniz herhangi bir pozisyonda yatmanız mümkündür. Sonrasında sol tarafa doğru yatmanız gerecektir. Ama yine de alışkanlığı geliştirmek açısından erken gebelik döneminde yana doğru yatış gerçekleştirebilirsiniz.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Aralık 2012
Yükleniyor...
- Hamileler Hangi Tarafa Forum Tarih
Hamileler Hangi Bitki Çaylarını İçmemeli Bebek Bakımı 27 Mayıs 2011
Hamileler Hangi Duaları Okumalı Sorularla İslamiyet 27 Mayıs 2011
Hamileler Hangi Balıkları Yemeli Hangi Balıkları Yememeli Bebek Bakımı 26 Mayıs 2011
Hamileler için ultrason zararlı mı? Bebek Bakımı 8 Kasım 2013