Hamile olan eşinize destek olma yolları

'Bebek Bakımı' forumunda cemre gizem özen tarafından 25 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Hamilelik hiç de kolay bir süreç değildir ve özellikle de kadınlar için çok zor günler anlamına gelir. Her bakımdan oldukça zorlayıcı olan bu günler de erkeklere de birtakım işler düşer. Unutmamak gerekir ki bu dönemlerde kadınlar her şeyi kendi başlarına yapamazlar ve yardıma ihtiyaçları vardır. Burada bahsettiğimiz yardım hem fiziksel hem de duygusal anlamda tam bir yardımdır. Eğer karınıza tam olarak nasıl yardım edeceğinizi bilemiyorsanız bu konuda yardımcı olması açısından aşağıda sizler için hazırladığımız ipuçlarına bakabilirsiniz.

Hamilelikte sorunlara yol açan ve kadınlar için en büyük problemleri oluşturan etkenlerin başında hormonlar gelir. Bu dönemde ortaya çıkan yeni hormonlar birtakım duygusal dalgalanmaların yaşanmasına ve kadınların olduklarından çok daha fazla duygusal ve kırılgan bir hal almalarına sebep olurlar.

Kendilerinde meydana gelen değişimlerden de çok rahatsız olup kendilerini beğenmemeye dahi başlarlar. Bu gibi durumlarda karınıza söyleyeceğiniz küçük bir ‘çok güzel görünüyorsun’ ya da ‘seni seviyorum’ gibi cümleler onu çok mutlu edecek ve kendine duyduğu güveni yerine getirecektir.

Karınıza ağır şeyler taşıtmayın ve mutlaka yardımcı olun. Yüksek bir yerden bir şey almak istediğinde de hemen yardımcı olun. Bu ona ve bebeğinize verdiğiniz önemi göstermenize yardım edecektir.

Karınızla birlikte hamilelik öncesi gidilen kurslara katılın. Böylece ona, size her ihtiyacı olduğunda yanında olacağınızı hissettirmiş olursunuz. Ayrıca bu, doğum sürecinde yapmanız gerekenlerle ilgili de bilgilendirici bir deneyim olacaktır.

Karınızı kızdıracağını düşündüğünüz esprilerden ve şakalardan kaçının. Unutmayın, yukarıda da belirttiğimiz gibi kadınlar bu dönemlerde fazla duygusal olurlar ve söyleyeceğiniz her şeye çabucak sinirlenebilirler.

Karınıza en az onun kadar heyecanlı olduğunuzu gösterin. Bu şekilde onu rahatlatıp mutlu etmiş olursunuz.