Hamile Kalmak İçin İdeal Yaş Kaçtır?

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 3 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hamile Kalmak için uygun yaş kaçtır?
  Gebelik için En Uygun Yaş Hangisidir
  Hamile Kalma Yaşı
  Kadınlarda sağlık açısından ideal çocuk yapma yaşı 25-35 aralığı olarak öneriliyor. 20 yaşın altında, anatomik ve hormonal olarak olgunluğunu tamamlamamış olan, vücut-kitle indeksi düşük kadınlarda; erken doğum yapma, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma, anne karnında gelişme geriliği ve gebelik zehirlenmesi riski mevcut.

  Fertilite (doğurganlık) her kadın için farklıdır. Eğer anneniz erken bir yaşta menopoza girip doğurganlığını kaybettiyse,bunun sizin içinde böyle olması muhtemeldir.Hatta ailede ki diğer kadınlarda da benzer durumlar söz konusudur.Tıpta bilinen bir gerçek erken menopozun kalıtsal olduğu ve kız ile annenin bu konuda aynı kaderi paylaştığıdı

  Ayrıca doğurganlık yaşla birlikte azalmaktadır.20 yaşında doğum kontrol yöntemi kullanmayan, düzenli ilişkiye giren ve bir çocuk isteyenlerin %20’si başarıya ulaşıyor. Bu oran 30 yaşında %15’e ve 35 yaşında %10’a iniyor. 40 yaşında ise bu oran %5.

  Yaş 35'in üzerine çıktığında ise yaşa bağlı kromozomal bozukluk oluşma riski ve yüksek tansiyon, şeker, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara bağlı komplikasyonlar artabiliyor. Ayrıca 35 yaşın üzerinde yumurtlama kapasitesinde ve yumurta kalitesinde azalma olduğundan, embriyoyu tutma kapasitesi etkilenir, miyom ve genital bölgede polip oluşma riski de artar.
   
Yükleniyor...
- Hamile Kalmak İçin Forum Tarih
Hamile kalmak için soğan ve incir kürü nasıl kullanılır? Bebek Bakımı 27 Mayıs 2016
hamile kalmak için dua Ayetler ve Hadisler 26 Kasım 2014
Hamile Kalmak İçin Okunacak Dua Dualar ve Faziletleri 27 Ekim 2013
Kolay hamile kalmak için neler yapılabilir? Soru Cevap 18 Ocak 2012