Hamile iken boşanan kadının durumu ne olur?

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 12 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kadına ait olan eşyalar ve nikahta kadına vaad edilen mehir alınır. Ayrıca doğum yapana kadar koca kadına nafaka verir, doğumdan sonra da çocuk için nafaka ödemeye devam eder. Bu durumu bildiren ayetler şöyledir:

  “Anneler çocuklarını iki yıl boyunca emzirirler. Bu, emzirmeyi tam yapmak isteyenler içindir. Onların marufa uygun yiyecek ve giyeceği, çocuğun babasına aittir. Kimseye gücünün yettiğinden fazla yük yüklenmez. Çocuğu yüzünden ne ana, ne baba zarara sokulur…” (Bakara, 2/233)

  “Boşadığınız, fakat iddeti dolmamış kadınları gücünüz nispetinde, kendi oturduğunuz yerde oturtun. Onları sıkıntıya sokmak için zarar vermeye kalkışmayın. Eğer hamile iseler, doğurmalarına kadar nafakalarını verin. Çocuğu sizin için emzirirlerse, onlara ücretlerini ödeyin; aranızda uygun bir şekilde anlaşın; eğer güçlükle karşılaşırsanız çocuğu başka bir kadın emzirebilir.” (Talak, 65/6-7)

  “İmkânı geniş olan, nafakayı imkânlarına göre versin; rızkı daralmış bulunan da Allah’ın kendisine verdiği kadarından nafaka ödesin. Allah hiç kimseyi verdiği imkândan fazlasıyla yükümlü kılmaz. Allah, bir güçlükten sonra bir kolaylık yaratacaktır.”

  Doğumdan sonra bir başkasıyla evlenme hakkına sahip olur. Fakat anlaşılırsa tekrar eski kocayla evlenilebilir.
   
Yükleniyor...
- Hamile iken boşanan Forum Tarih
Hamilelik döneminde sigara içilmesinin sakıncaları Nelerdir? Bunları biliyormusunuz 3 Eylül 2016
Kış mevsiminde hamilelik Bebek Bakımı 20 Haziran 2016
Hamile kalmak için soğan ve incir kürü nasıl kullanılır? Bebek Bakımı 27 Mayıs 2016
Hamile Balık Nasıl Doğum Yapar? Kadınca 19 Mayıs 2016