Halüsinasyon Ne Demektir

'Türkçe Sözlük' forumunda Sitem tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

  1. Sanrılar, duyu organlarımızın gerçekte var olmayan algılamalarıdır. Beyin bunları "uydurur". Hepimiz halüsinasyon görebiliriz. Mesela şimdi "Lütfen aklına filleri getirme" cümlesini okuduğunda aklında ister istemez bir filin görüntüsü canlanır. Halüsinasyonlar, görülebilir, duyulabilir, hissedilebilir, koklanabilir ve tadı alınabilir olgulardır.

    Bilim adamları karanlıkta tutulan her insanın halüsinasyon görebileceğini saptadılar. Bu durumda beynin yapacak bir şeyi olmadığı için kendi görüntülerini yaratır. Bu biraz uyku sırasında gördüğümüz düşlere benzer. Bunların hepsi normaldir.

    Fakat kimi insanlar hasta oldukları için sanrı görürler. Hastalığa göre farklı duyu organları etkilenir. Optik halüsinasyonlar, yani görülebilen sanrılar, organik hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilirler. Örneğin felç, göz hastalıkları veya beyin tümörü gibi. Uyuşturucu bağımlıları da çok sık halüsinasyon görürler. Alkolikler beyaz fare, Ecstasy gibi sentetik uyuşturucu bağımlıları ise ürkütücü tuhaf olaylar görürler. Akustik yani seslerin duyulduğu sanrılar genelde şizofreni gibi ruhsal hastalıklarla ilgilidir.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Ekim 2013
Yükleniyor...
- Halüsinasyon Demektir Forum Tarih
Halüsinasyon Nedir Türkçe Sözlük 28 Aralık 2011
halüsinasyon görmek nedir belirtileri nelerdir tedavisi nasıl yapılır Sağlık bilgisi 10 Mayıs 2011
Uykuda Halüsinasyon Sağlık bilgisi 15 Nisan 2011
Halüsinasyon Ne Demek - Halüsinasyon Nedir Sağlık bilgisi 20 Eylül 2010