Halk Şairi Ve Kalem Şairi Nedir

'Sözel Dersler' forumunda Ezlem tarafından 9 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. halk şairi ve kalem şairi kavramları
  aşık tarzı türk halk şiirinin türleri ve özellikleri
  halk şairi nedir

  HALK ŞAİRİ

  Türk edebiyatının geleneksel vezniyle,dörtlüklerden oluşan biçimlerle söyleniş şiirleri kapsar. Halkın konuştuğu dile dayanır. Áşık, saz şairi ya da halk şairi adı verilen gezgin şairlerin saz eşiliğinde doğaçlama söyledikleri şirlerin günümüze ulaşan en eski örnekleri XVI. yüzyıla aittir. Aşıklardan birçoğu hakkında koşmaların son dörtlüğünde anılan mahlaslardan başka bilgi yoktur. Bazı áşıkların yaşamı efsanelerle karışmıştır.

  KALEM ŞAİRİ
  Aşıklık geleneğinde şiirlerini kalem ve kağıt kullanarak yazan aşıklara "kalem şairi" denmektedir. kalem şairleri eğitim görmüş, okuma yazma bilen şairlerdir.


  Aşık edebiyatının geleneğinde áşık kahvelerinin, kahvelerde düzenlenen atışmaların, muamma, asma, çözme gibi hünerlerin önemli yeri vardır. Bu etkinliklerden dolayı áşıklara meydan şairleri adı verilir. Bazıları medreselerde okumuş olan,kültür merkezi kentlerde yaşayan áşıklara ise kalem şairi denir. kalem şairleri üzerinde dil, anlatım,konu bakımından divan şiirinin türlü etkileri görülür. Onların şiirleri arasında koşma, varsağı, destan gibi özgün halk edebiyatı türleri yanında aruzla divan, müstezat, gazel gibi ürünler de yer alır.

  Áşık edebiyatının bu yolda yapıt veren temsilcilerinden başlıcaları şunlardır; Áşık Ömer, Gevheri, Dertli, Erzurumlu Emrah, Bayburtlu Zihni.
   
Yükleniyor...
- Halk Şairi Kalem Forum Tarih
kalem şairi ve halk şairi arasındaki fark Soru Cevap 17 Nisan 2011
kalem şairi ve halk şairi kavramlarını açıklayınız Bunları biliyormusunuz 8 Temmuz 2010
Ağaç yaş halkalarına bakılarak gecmişle ilgili iklimsel değerlendirmeler yapılabilir mi? Merak Ettiklerimiz 3 Eylül 2016
Ekvator’da yaşayan halkın geçim kaynakları nelerdir? Bunları biliyormusunuz 12 Haziran 2016