Halit Refiğ hayatı

'Biyografi' forumunda ZeuS tarafından 11 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Halid Refiğ Biyografisi
    (1934 - 2009)

1934 yılında İzmir’de doğdu. Robert Kolej’de okudu. 1956 yılında dergi ve sinema yazıları yazmaya başladı. 1957 yılında Atıf Yılmaz‘ın asistanlığını yaparak, sinemaya başladı. İlk filmi “Yasak Aşk”ı 1960′da yönetti. 1974-75 yıllarında TRT Kurumu adına “Aşk- ı Memnu” dizi filmini çekti. Aynı kurum adına 1978-83 yıllarında “Yorgun Savaşçı” dizisini çekti ama bu filmin yakıldığı ilan edildi. Bilahare yayınlandı. 1976-77 yıllarında ABD’de Wisconsin Üniversitesi‘nde, 1984 yılında da Ohio Denison Üniversitesi’nde eğitim çalışmalarına katıldı. Yönetmenin yurtiçi ve yurtdışında yayımlanmış makalelerinin yanı sıra, Ulusal Sinema Kavgası, Doğu, Batı ve Türkiye, Gerçeğin Değişkenliği /Kemal Tahir adlı kitapları var.

Türkiyenin İlk Yerli Dizisini Çeken Halit Refiğ Yaşamını Yitirdi.

Ünlü sinema yönetmeni Halit Refiğ 11 Ekim Sabahı Saat 8.20′de tedavi gördüğü hastane de yaşamını yitirdi.

28 Ağustos’dan beri tedavi gören ve safra kesesinde tümör bulunan ünlü yönetmen 75 yaşındaydı.
    Halit Refiğ Türkiye’de ilk yerli diziyi çeken yönetmendir. Şu sıralar büyük yankı uyandıran Aşk-ı Memnu dizisini 1975 yılında 6 bölüm halinde TRT için çeken ünlü yönetmen, o dönemde de büyük ses getirmişti. Yine 1979 yılında çektiği Yorgun Savaşçı dizisi yakılan ilk türk dizisi olarak tarih kayıtlarına geçti.

Halit Refiğ’in Çektiği Sinema filmleri

Yasak Aşk, Seviştiğimiz Günler, Gençlik Hülyaları, Şehirdeki Yabancı, Şafak Bekçileri, Gurbet Kuşları, Şehrazat, Kırık Hayatlar, Haremde Dört Kadın, Güneşe Giden Yol, Üç Korkusuz Arkadaş, Karakolda Ayna Var, Bir Türk’e Gönül Verdim, Adsız Cengaver, Aşk Fırtınası, Fatma Bacı, Kızın Var mı Derdin Var, Yedi Evlat İki Damat, Vurun Kahpeye, Sultan Gelin, Aşk-ı Memnu (TV için), Yaşam Kavgası, İhtiras Fırtınası, Yorgun Savaşçı, Teyzem, Kurtar Beni, Hanım, Karılar Koğuşu, İki Yabancı, Dokuz Dağın Efesi, Leyla ile Mecnun, Alev Alev, Kurtar Beni,Son Darbe.

2. Cevap: Halit Refiğ Kimdir?

Türk sinemasının önemli şahsiyetlerinden biriydi...Allah rahmet eylesin...Mekanı cennet olsun...Geride kalanların başı sağolsun...