Halide Edip Adıvar'ın Yazdığı Fıkralar

'Bilgi Rehberi' forumunda Misafir tarafından 29 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Halide Edip Adıvarın yazdığı fıkralara örnekler
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Aralık 2012
 2. Cevap: Halide Edip Adıvar'ın Yazdığı Fıkralar

  Fıkra edebiyatımıza gazeteyle girmiştir. Fıkralar zaman içinde günlük sosyal konuları işleyen, hak ve hukuk konularına el atan, bir kişi ya da edebî konuyu tartışan yazılara dönüşmüştür. Millî Edebiyat döneminde ise günlük sosyal konuların yanında bir kişiyi ya da edebî bir konuyu tartışan fıkralar da yazılmıştır.

  Edebiyatımızda Ahmet Rasim, Hüseyin Cahit Yalçın, Ahmet Haşim, Refik Halit Karay, Falih Rıfkı Atay, Halide Edip Adıvar gibi yazarlar fıkra türünde yazılar yazmıştır. Ahmet Rasim'in Şehir Mektupları, Eşkal-i Zaman, Muharrir Bu Ya; Ahmet Haşim'in Bize Göre, Gurabahane-i Laklakan; Refik Halit Karay'ın Bir Avuç Saçma, Bir İçim Su, Ay Peşinde, Gukuklu Saat, Kirpinin Dedikleri; Orhan Seyfi Orhun'un Kulaktan Kulağa; Ziya Osman Saba'nın Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Gün Doğmadan; Falih Rıfkı Atay'ın Eski Saat, Çile fıkra türünde yazılmış eserlerdir.

  Halide edip adıvar'ın ise fıkra türünde eserler yazdığıu bilinmekle beraber bu eserleri takma isimlerle yazdığından eser isimleri belli değildir.
   
Yükleniyor...
- Halide Edip Adıvar'ın Forum Tarih
Halide Edip Adıvar'ın Hayatı Ve Eserleri Hakkında bilgi 15 Mayıs 2013
Halide Edip Adıvarın eserleri , yaşadığı dönem ve edebi kişiliği Hakkında bilgi 18 Eylül 2015
Halide Edip Adıvar Kimdir Eserleri Hakkında bilgi 14 Mayıs 2013
halide edip adıvar kimdir Etüt Merkezi 7 Aralık 2012