Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

'Kısa Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 22 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. Halı temizliği çok önemlidir.Doğal halı temizleme yöntemleri hakkında sizlere kısa bilgiler bulabilirsiniz yazımızda.Özellikle çocuklarınızın odalarında bulunan halıların temizliği konusunda bilmeniz gereken birçok yararlı bilgi bulabileceğiniz faydalı bilgiler sizlerle.

Hlaı temizliğinde doğal yollar kullanmak istiyorsanız ilk olarak sizlerle karbonatlı halı temizliğinden bahsetmek istiyorum.Bunun için yapmanız gereken şey karbonat ve mısır nişastasını karıştırmak olackatır.Karbonat kokuları yok eder, mite ve bakteri öldürücüdür, mısır nişastası ise nemi ve yağları çeker alır, lekelerin yerleşmesini engellemeye yardımcı olur.Hazırladığınız bu karşımı öncelikle halınızın her tarafında güzlece serpin daha sonra bir süre bekletin süpürge ile süpürün göreceksiniz halınız tertemiz olacak.Arapsabunu ile silebilirsinizde buda oldukça etkili bir temizleme yöntemidir.

Eğer halılarınızda inatçı lekeler oluşmussa aşağıdaki önerileri denemenizi tavsiye ediyorum oldukça etkili olduğunun garantisini veriyorum :f40:

Leke oluşur oluşmaz üzerine hemen maden suyu dökün. Lekeyi yüzeye çıkaracaktır,
    leke çıkana kadar iyice silin.Eğer bu şekilde leke çıkmazsa mısır nişastasını lekeli bölgeye kuruyken dökün bu sefer 1 gece bekleyin, sonra süpürge ile temizleyin.

Yine çıkmazsa, şu leke temizleyici karışımı hazırlayın:Çeyrek bardak elma sirkesi,1 çay kaşığı bulaşık deterjanı
    2 bardak ılık su,Karıştıp, bezinizi bu karışımla ıslatın,,lekeyi silin, leke bezinize geçerse, temiz bezle tekrar bölgeyi silin göreceksiniz halınıdaki lekelerden eser kalmayacak.