Hakkariden Ay Tutulması

'Kısa Bilgiler' forumunda chemist tarafından 17 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Hakkariden Ay Tutulması
    (Chemistin Objektifinden)

Ay’ın bakır rengine büründüğü "Parçalı Ay Tutulması" gerçekleşti. Türkiye’den çıplak gözle izlenebilen tutulma Hakkaride 10.05 de başladı...

Dünya atmosferinin Güneş’ten gelen mavi ışınları saçıp, kırmızı ışınları kırarak Ay’ın üzerine düşürmesinden dolayı Ay’ın bakır renginde göründüğü tutulma, çıplak gözle de izlenebildi.

Ay tutulması, Dünya’nın Ay ile Güneş arasında bir noktada bulunması sonucu, Ay’ın, Dünya’nın gölge konisinin içerisinde kalmasıyla gerçekleşiyor.

Ancak Ay’ın, Dünya etrafındaki yörüngesi ile Dünya’nın, Güneş etrafındaki yörüngesinin arasındaki açı nedeniyle her tutulmada Ay, Dünya’nın gölge konisine tam girmeyebiliyor. Bu durumda gerçekleşen tutulma "Parçalı Ay Tutulması" olarak adlandırılıyor.

2. Üzülmüştüm izleyemedim diye emeğine sağlık Chemist çok güzel çekimler olmuş :f40:

3. gerçekten harika görüntüler emeğine sağlık chemist

4. Eline, Yüregine, Kamerana saglik tesekürler Chemist

5. eline ,emeğine " deklanşöre basan barnağına sağlık" CHEMİST:f40:

6. İlk defa bu kadar ayrıntılı gördüm.
    Hakkari de olmak varmış. Ama turist olarak tabiki:f40: :f40: :f196:
    Teşekkürler Chemist....
    :f40:

7. Harika görüntüler chemist ellerine sağlıkkk teşekkrüler..:f40:

8. Harika ve net görüntüler ellerine sağlık Chemist süpersin:f40: :f118:

9. Benim yerime de izledin dimi Kardeşim, izlemedi isen aynen küstüm gitti valla ;) :

Neyse buradan izlemiş kadar oldum, teşekkürler :f40:

10. çok güzel resimler emeğine sağlık chemist bende izliyememiştim teşekkürler

11. emegine saglık chemist görüntüler super olmus:f40:

12. çok güzel olmuş gene chem,sevdiğimle aynı yerden bakarak seyredemedim ama olsun. O türkiyenin bir ucunda ben bir ucunda olsakta aynı gökyüzüne bakıp sey rettik ya buda bana yeter

13. Hakkari muhabirimiz Chemiste teşekkür ediyoruz bizim için büyük çabalar sonucu bu eşsiz görüntüleri yakalamayı başardı emeğine sağlık teğmen Chemist :f40: