Hacı Muhammed Sami Efendi Kimdir

'Hakkında bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 12 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hacı Muhammed Sami Efendi Kısaca Hayatı


  Hacı Muhammed Sami Efendi Erzincan evliyalarındandır. 1851 yılında Erzincan'da doğmuştur. İlk tahsilini köyünde yaptı ve köy hocasından Kur’ân-ı kerîm öğrendi. Erzincan’ın Eski Hükûmet tâbir edilen medresesinde Arapça ve Farsça tahsil etti. Fâtih Medresesinde diğer dînî ilimleri de öğrenmek üzere İstanbul’a gitti. Burada Medrese tahsilini tamamlayan Hacı Sâmi Efendi, müderrislik icâzetnâmesini (diplomasını) alarak Erzincan’a döndü.

  Hacı Sâmi Efendinin iki yıl gibi kısa bir zamanda icâzet alıp halîfe oluşu, tekke içinde hizmette bulunan diğer talebeler arasında bir takım dedikodulara sebeb oldu. Uzun zamandır orada bulunup, icâzet alamayan talebeler vardı. Bu durum hocalarına bildirilince; “Hacı Sâmi Efendinin hocaları, lâmbasının şişesine gazını koymuş, fitilini takmış, bize yalnızca bir kibrit çakmak vazîfesi kalmıştı. Biz de onu yaptık.” buyurdu.

  Az zaman içinde, sözünden, sohbetinden, hal ve hareketlerinden lezzet alan halk, akın akın gelerek ona bağlanıp kendisinden istifâde ettiler.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Hacı Muhammed Sami Forum Tarih
Hacı Muhammed Sami Efendi Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 2 Aralık 2012
Hacı Muhammed Sâmî Efendi İslami Bilgiler 23 Ağustos 2009
Muhammed Hacı Efdal Kimdir, Kısaca Hakkında bilgi 29 Ekim 2012
Hacı Dost Muhammed Kandehari Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 11 Temmuz 2012