Hacı Bektaş-I Veli Kimdir Kısaca

Konusu 'Kimdir Kısaca' forumundadır ve zamaneanne tarafından 10 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. zamaneanne Üye

  Hacı Bektaş-I Veli Kısaca Hayatı


  Hacı Bektaş-I Velinin Yaşamı Kısaca


  Bektaşilik inancının kurucusu Hacı Bektaş Veli 1281 yılında Horasan'da doğmuştur.

  Eğitimini Hoca Ahmet Yesevî’nin talebelerinden fieyh Lokman-ı Perende’den aldı Eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu’ya gelen ve çeşitli yerlerini dolaşan Hacı Bektaş Veli Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesine yerleşti. Burada halkı irşat edici çalışmalar yaptı, talebeler yetiştirdi Kendisinin de üyesi olduğu “ahilik teşkilatı” ile önemli hizmetlerde bulunan Hacı Bektaş Veli, kurulma aşamasında olan Osmanlı Devleti sultanlarından da sevgi ve hürmet gördü.

  Osmanlıların kuruluş aşamasında sağlam temeller üzerine oturmasında büyük hizmetleri oldu. Orhan Bey zamanında kurulan yeniçeri ordusunun ve yeniçeriliğin piri, manevi üstadı olarak bilind. Bu durum halk ile yeniçeriler arasındaki bağı güçlendirdi Hacı Bektaş Veli’nin Makalât adlı Arapça bir eseri vardır Makalât incelendiğinde Hacı Bektaş Veli’nin İslam dinînin emir ve yasaklarına sıkı sıkıya bağlılığı gözlenir. O İslam’a uymayan davranışlara şiddetle karşı çıkmıştır.

  Hacı Bektaş Veli’nin sohbetlerine katılıp ona bağlananlara tasavvuftaki usule göre “Bektaşi” denilmiştir Hacı Bektaş Veli 1338’de vefat etmiştir.

Benzer konu başlıkları: Hacı Bektaş-I
Forum Başlık Tarih
İslam Tarihi Hacı Bektâş-i Velî 23 Ağustos 2009
İslam Tarihi Hacı Bektaş-ı Veli 13 Eylül 2008
Sanatsal Etkinlikler Hacivatla Karagöz'ün kısa diyalogları 5 Mart 2014
Güncel Bilgiler Çok komik hacivat ve karagöz oyunları 9 Şubat 2014
Sanatsal Etkinlikler Karagöz & Hacivat Örnek Oyun Metinleri 15 Ocak 2014