Haberleşmenin tarihçesi ve resimli iletişim araçları

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 6 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Haberleşmenin tarihçesi ve resimli iletişim araçları hakkında kısaca bilgi varsa çok acil yardım edin lütfen ..................
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Aralık 2012
 2. Cevap: Haberleşmenin tarihçesi ve resimli iletişim araçları

  Resimli iletişim araçları şeması

  [​IMG]

  Haberleşmenin tarihçesi

  İnsanlar varoluşlarından beri haberleşmek için çok çeşitli yöntemler kullanmışlardır. İlk insanların haberleşmesi bağırmak olup bunun belirli bir mesafeden sonra yetersiz olduğunu görüp başka yöntemlere yönelmişlerdir. Bu deneyler doğrultusunda ilk çağlarda haberleşmek için davullar kullanılmış,dumanla haberleşme yapılmıştır.


  19.yüzyılda geldiğimizde Semafor adı verilen bir sistem geliştirilmiştir bu sistemın kendine özgü bir alfabeside bulunmaktaydı. Bu sistemde tepeler uzerine birbirlerini gören kuleler koyarak işaretler yöntemiyle haberleşme çok uzaklara yayılmaya başlamıştı.


  Elektriğin yaygınlaşması ve kullanılabilir hale gelmesi öncelikli olarak haberleşmeyi etkisi altına almıştır bu gelişmeler sonucunda ilk elektrikli telgraf 1837 yılında yapılmıştır. 1843 yılında Amerikalı bir ressam olan Samuel Morse tarafından geliştirilen Mors Alfabesi günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır.

  1876 yılında Bell tarafından telefonun icadı ve 1900lü yılların başlarında ilk Radyo sayılabilecek Mors Alfabesıyle haberleşilen Makoni adı verilen cihaz geliştirildi ve ardından Kanadalı bilim adamı Reginald Fessenden radyo aracılığıyla ilk kez insan sesini ileten kişi oldu . Sonrasında Radyo ve Telefon Bütün evlere girerek haberleşmenin önemli bir parçaları oldu.Resimli iletişim araçları şeması
   
  Son düzenleme: 5 Aralık 2012
Yükleniyor...
- Haberleşmenin tarihçesi resimli Forum Tarih
haberleşmenin tarihçesi ve resimli şeması Soru Cevap 4 Aralık 2012
Haberleşmenin tarihçesi resimli Sosyal Konular 22 Nisan 2011
haberleşmenin tarihçesi şema Zaman Tüneli 30 Nisan 2011
Haberleşmenin tarihçesi nedir Sosyal Konular 22 Nisan 2011