Haberleşmenin tarihçesi resimli

'Sosyal Konular' forumunda HazaN tarafından 22 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. İnsanlar varoluşlarından beri haberleşmek için çok çeşitli yöntemler kullanmışlardır. İlk insanların haberleşmesi bağırmak olup bunun belirli bir mesafeden sonra yetersiz olduğunu görüp başka yöntemlere yönelmişlerdir. Bu deneyler doğrultusunda ilk çağlarda haberleşmek için davullar kullanılmış,dumanla haberleşme yapılmıştır.

  Tarih boyunca kullanılan haberleşme araçları
  19.yüzyılda geldiğimizde Semafor adı verilen bir sistem geliştirilmiştir bu sistemın kendine özgü bir alfabeside bulunmaktaydı. Bu sistemde tepeler uzerine birbirlerini gören kuleler koyarak işaretler yöntemiyle haberleşme çok uzaklara yayılmaya başlamıştı.

  Elektriğin yaygınlaşması ve kullanılabilir hale gelmesi öncelikli olarak haberleşmeyi etkisi altına almıştır bu gelişmeler sonucunda ilk elektrikli telgraf 1837 yılında yapılmıştır. 1843 yılında Amerikalı bir ressam olan Samuel Morse tarafından geliştirilen Mors Alfabesi günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır.

  1876 yılında Bell tarafından telefonun icadı ve 1900lü yılların başlarında ilk Radyo sayılabilecek Mors Alfabesıyle haberleşilen Makoni adı verilen cihaz geliştirildi ve ardından Kanadalı bilim adamı Reginald Fessenden radyo aracılığıyla ilk kez insan sesini ileten kişi oldu . Sonrasında Radyo ve Telefon Bütün evlere girerek haberleşmenin önemli bir parçaları oldu.

  Teknolojinin durmaksızın gelişmesi günümüzde haberleşme için kullandığımız araçlarında değişmelerine neden olmuştur. Günümüzde haberleşmede çok önemli yere sahip olan telefonlar yerini Cep Telefonlarına , Radyo ise yerini Televizyon ve İnternet’e bırakmıştır

  haberlesmenin gecmisi.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Haberleşmenin tarihçesi resimli Forum Tarih
haberleşmenin tarihçesi ve resimli şeması Soru Cevap 4 Aralık 2012
haberleşmenin tarihçesi şema Zaman Tüneli 30 Nisan 2011
Haberleşmenin tarihçesi nedir Sosyal Konular 22 Nisan 2011
Haberleşmenin Tarihi nedir-Haberleşmenin Tarihi hakkında bilgi Kısa Bilgiler 26 Mayıs 2011