Haber Turu

'Haberler' forumunda HazaN tarafından 28 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

1. Milli Savunma Bakanı 1980’den Haziran 2008’e kadar teröre toplam 7 bin 848 şehit verildiğini açıkladı. Asker, polis ve geçici köy korucusu olmak üzere toplam şehit sayısında Şırnak ili ilk sırada.
    TSK, emniyet mensubu ve korucu olmak üzere 298 evladını şehit veren Şırnak’ı, 281 şehitle İstanbul, 261 şehitle Hakkari, 259 şehitle Ankara ve 232 şehitle Diyarbakır izliyor. Şehit asker sayısında 204 şehidiyle Ankara ilk sırada bulunurken, terör nedeniyle en çok şehit polis veren il İstanbul, en çok köy korucusu şehit veren il ise toplam şehit sayısında olduğu gibi yine Şırnak.

Güngören’de ikinci tuzak bomba sonucu can kaybının arttığı belirlendi.

Olay yerindeki görgü tanıklarına göre, saat 21.45 sıralarında trafiğe kapalı Menderes Caddesi’nde önce ses bombası patladı. Bu patlama cadde üzerinde bulunan vatandaşların arasında paniğe neden oldu. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, ilk patlamada az sayıda vatandaş yaralandı.

İlk patlamada yaralananların yardımına koşan vatandaşların yoğunlaştığı alanda yaklaşık 10 dakika sonra tahribat gücü yüksek ikinci bomba patladı. Bu patlama ile olay yerin can pazarına dönüştü. Sayıları belirlenememesine karşın bir çok kişi olay yerinde yaşamını yitirdi. Bu sırada üçüncü bomba ihbarı yapıldı. Olay yerine müdahale eden güvenlik güçleri ile sağlık ekipleri burada yaralılara ilk müdahalede bulundu. Bir görgü tanığı, olayı şöyle anlattı:

“Akşam saatlerinde ilk patlama sesini duyduk. Bu ses bombası gibi bir şeydi. Kulakları sağır eden bir ses yayıldı. Telefon kulubesinin darmadağın olmuştu. Biz olay yerine doğru yöneldik. Meraklı vatandaşların da olay yerine yönelmesi ile birlikte ne olduğu anlayamadan ikinci bir bomba patladı.
    Burada betondan olan çöp kutularına yerleştirilmiş olacağını düşündüğüm bu patlama ile çevredeki binalar evler vitrinler yerle bir oldu. Bir anda elleri bacakları kopan insanları gördük, yerde ölü vatandaşları. Korkunçtu. Tam bir can pazarına dönüştü olay yeri.”

21. asrın beşinci tam güneş tutulması, 1 Ağustosta yaklaşık 1 milyar kişi tarafından seyredilebilecek.
    Bilim adamlarının açıklamasına göre, olimpiyatlardan bir hafta önce Çin'i alacakaranlığa gömecek olan güneş tutulması, cuma günü TSİ 12.30'da Kanada'nın kuzeydoğusundan başlayıp Grönland'ın kuzeybatısı, Kuzey kutbu denizi, Sibirya'nın kuzeyi, Moğolistan'ın batısı ve Çin güzergahını takip edecek. Tutulma Çin'de TSİ 14.20'de sona erecek.
    Tutulma en fazla 2 dakika 27 saniye sürecek.

Öğrenciler, kazandıkları okullara kesin kayıtlarını 4 Ağustosa kadar yaptırabilecekler.

Kayıtlar sonucunda boş kalacak kontenjanlar 5 Ağustosta ilan edilecek. Bu kontenjanlar için 6-10 Ağustos arasında 2. yerleştirme başvurusu alınacak. Milli Eğitim Bakanlığı 15 Ağustosta 2. yerleştirme sonuçlarını ilan edecek. 2. yerleştirme kayıtları 16-22 Ağustos arasında yapılacak ve 23 Ağustosta yeniden boş kalan kontenjanlar açıklanacak. Bu kontenjanlar için de 24-25 Ağustosta ''tercihte yükselme'' başvurusu alınacak ve 1 Eylülde sonuçlar duyurulacak. 2-4 Eylül arasında da tercihte yükselme sonucunda yerleşmeye hak kazanan adayların kayıtları yapılacak.

2. Şehitlerimiz Nur içinde yatsınlar.Allah yakınlarına sabırlar versin.
    Güngören'deki patlamayıda dün gece duydum ve çok üzüldüm.Sebesiz yere bu şekilde can alanların yaptıkları yanlarına kalmaz inşallah.Hayatını kaybedenlere Allah'tan Rahmet diliyorum.Yaralılara acil şifalar..

3. tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum :)
    neden bu şiddet bu vahşet iki masum insan öldü ve daha ne olaylar Allahım kötü emelleri olanları emellerine ulaştıramasın inşallah
    teşekkürler sultanım acı ama gerçek haberleri paylaştığın için bizlerle :(

4. Dün gece İstanbul Güngören’de yaşanan hain terör saldırılarını nefretle kınıyoruz. İki ayrı noktada meydana gelen patlamalarda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz. Patlamalarda yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. Bu acı olayı bizimle paylaştığın için teşşekür ediyorum,eline sağlık HAZAN[/SIZE]