güzel sanat nedir

'Ders notları' forumunda çirkinördek tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Şiir, müzik, resim, heykel, mimari, tiyatro gibi insanlarda estetik yönden bir zevk duygusu uyandıran sanatlara verilen isim. Güzel sanatların gayesi, güzelliği ifade etmek ve yorumlamaktır

  Avrupa milletlerinde yukarıda sayılan dalların hemen hepsi vardır. Geçmişten kalan ve günümüzde ortaya konan eserler, bu dalların birine ve kendi içlerindeki bölümlerine aittir.

  Güzel sanatların bazılarına Türk-İslam medeniyetinde rastlanmaz. Bunlar, İslam dininin yasak ettikleridir. Güzellik; cemiyetlere, zamana ve bazen insana göre değişen izafi bir kavramdır. Güzellik, eşya ve olayların insan tarafından tefsirinden doğan bir anlayış ve hükümdür. Bu anlayış ve hüküm, her zaman değişebildiğinden, bazı cemiyetler için güzel bilinen şeyler, bir başka cemiyet için çok çirkin olabilir. İnsanların sahip olduğu inançların da, güzelin tarif, tespit ve ifadesinde büyük tesiri vardır. Asırlar boyunca Müslümanlarda, İslamiyetin bildirdiklerine ters bir güzellik olamayacağı anlayışı hakim olmuştur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Mayıs 2015
 2. Güzel sanatlar Nedir
  güzel sanatlar insanda heyecan ve hayranlık uyandıran sanatlar. bu sanatlar marangozluk, demircilik, dülgerlik gibi, el işinden çok ,ruh ve duyguyu ilgilendiren sanatlardır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Mayıs 2015
Yükleniyor...
- güzel sanat nedir Forum Tarih
Edebiyatın güzel sanatlarla olan ilişkisi nedir Sözel Dersler 1 Şubat 2014
Güzel Sanatlar Nedir Etüt Merkezi 7 Nisan 2011
Güzel sanatlar nedir Okulistik 24 Ocak 2011
Güzel sanat dallarının adları nelerdir Sosyal Konular 19 Kasım 2015