Günün Ayeti , Hadisi ve Duası

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Nevra tarafından 18 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

1. GÜNÜN AYETİ
    Senin Rabbin, evet O'dur kendi yolundan kimin saptığını en iyi bilen. Ve O'dur kimin doğruya ve güzele kılavuzlandığını en iyi bilen. KALEM 7

GÜNÜN HADİSİ
    Ebu Ümame (r.a)'den: Rasulullah (s.a.v)'e biri abid diğeri alim iki kişiden bahsedildi ve bunun üzerine Rasulullah (s.a.v): Alimin abide üstünlüğü, benim, sizden en basitinize olan üstünlüğüm gibidir. buyurdu. Sonra Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdular: Allah, melekleri, göklerin ve yerlerin halkı, hatta yuvalarındaki karıncalar ve hatta balıklar, insanlara hayır (faydalı şey) öğreten kişiye dua ederler. (Tirmizi,ilim 19,2825)

GÜNÜN DUASI

Ya Rabbi! Benim için hayırlısını ver ve hayırlısını nasip et! :)
    Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V)

2. Yüce Allah dualarınızı kabul etsin.. Elinize sağlık

3. GÜNÜN AYETİ
    Şu bir gerçek ki, yeni bir oluşa koyulmak üzere geceleyin kalkan, yer tutma bakımından daha güçlü, söz bakımından daha etkilidir. MÜZZEMMİL 6

GÜNÜN HADİSİ
    Abdullah bin Mesud (r.a): Rasulullah (s.a.v):Ancak iki konuda imrenme (haset) vardır: Allah'ın kendisine mal verip de bu malı hak yolda harcattığı kimse ile Allah'ın kendisine ilim (hikmet) verip de bu ilimle (hikmetle) hüküm veren ve bu ilmi (hikmeti) öğreten kimseye. buyurdu.(Buhari,ilim,15)

GÜNÜN DUASI

Ya Rabbi! Yaratılışımı / vücudumu güzelleştirdiğin gibi, ahlakımıda güzelleştir.

4. GÜNÜN AYETİ
    Ve onlar, Allah'ın dilediği dışında, öğüt alamazlar. Sakındırmaya ve affetmeye ehil olan O'dur. MÜDDESSİR 56

GÜNÜN HADİSİ
    Muaviye bin Ebi Süfyan (r.a)'dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: Allah kime iyilik dilerse onu dinde derin anlayışlı (fakih) kılar. Ben dağıtıcıyım, Allah ise verendir. Allah'ın emri gelene kadar bu ümmet, Allah'ın emri üzerine olacak, kendilerinin karşıtları onlara zarar veremeyecektir. (Buhari, Farzu'l-Humus 7)

GÜNÜN DUASI

Ya Rabbi! Sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle!

5. GÜNÜN AYETİ
    Dosdoğru giden yola ilet bizi... Kendilerine nimet verdiklerinin, üzerlerine gazap dökülmemişlerin, karanlık ve şaşkınlığa saplanmamışların yoluna... FATİHA 6-7

GÜNÜN HADİSİ
    Sehl ibni Sa'd (r.a)'dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (s.a.v) Ali (r.a)'a şöyle dedi: Allah'a yemin ederim ki Allah'ın senin aracılığınla bir tek kişiye hidayete eriştirmesi, senin en kıymetli dünya malı olan kırmızı develere sahip olmandan daha hayırlıdır.(Buhari,Fezailu-Ashab,9)

GÜNÜN DUASI

Ya Rabbi! Farkına vararak-varmayarak, gizli-açık, bilerek bilmeyerek işlediğim bütün günahlarımı bağışla!

6. GÜNÜN AYETİ
    İçinizden, dosdoğru yürümek isteyen için, Âlemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe, siz dileyemezsiniz! TEKVİR 28-29

GÜNÜN HADİSİ
    Cabir bin Abdullah (r.a)'dan: Kul ile küfür arasında (yalnız) namazı terketmek vardır. (ibn Mace,II,395,1078)

GÜNÜN DUASI

Ya Rabbi! Düşmanların şerlerinden sana sığınır ve onların saldırılarını senin yardımınla savarım.

7. GÜNÜN AYETİ
    İçine ürperti düşen, öğüt alacaktır. okutacağız da artık unutmayacaksın. A'LA10

GÜNÜN HADİSİ
    Malik(r.a)'ten: Doğruluktan ayrılmayın! (bunun sevabını siz sayamazsınız) Şunu iyi bilin ki: Amellerinizin en hayırlısı namazdır. Abdestli olarak durmaya ancak mümin riayet eder.(Rüdani,I,143,923)

GÜNÜN DUASI

Ya Rabbi! Ben, seninle çıkış yolu arıyorum; senin yardımınla çarpışıyorum ve senin adına hücum ediyorum.

8. GÜNÜN AYETİ
    Onun katında hiç kimsenin, karşılığı verilecek bir nimeti yoktur/hiç kimsenin ona, karşılık olarak verilecek bir nimeti yoktur. LEYL 19

GÜNÜN HADİSİ
    Hz.Ebubekir (r.a)'den: Günah işleyen bir kul güzelce abdest alır; iki rekat namaz kılar ve Allah'tan bağışlanma dilerse Allah onu affeder.(İbn Mace,IV,202,1395)

GÜNÜN DUASI

Ya Rabbi! Sabahın erken vakitlerini, ümmetime bereketli kıl./Ümmetimin erken davrananlarına bereketini lutfet.

9. GÜNÜN AYETİ
    İnsan, gerçekten tam bir hüsran içindedir!, İnanıp hayra ve barışa yönelik işler yapanlar, birbirlerine hakkı önerenler, birbirlerine sabrı önerenler müstesnadır. ASR 2-3

GÜNÜN HADİSİ
    Ebu Hureyre'den: Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: Bir tacir vardı. İnsanlara borç verip dururdu.Borçluyu fakir gördüğü zaman hizmetçilerine hitaben: Buna müsamaha gösteriniz, Allah'ın da bizlere müsamaha etmesi umulur.derdi. İşte bu huuyndan dolayı Allah o taciri müsamaha ve affeylemişti.(Buhari, IV,30 1921)

GÜNÜN DUASI

Ya Rabbi! Tevbemi kabul et, günahımı temizle ve duama karşılık ver.

10. GÜNÜN AYETİ
    Senin Rabbin, evet O'dur kendi yolundan kimin saptığını en iyi bilen. Ve O'dur kimin doğruya ve güzele kılavuzlandığını en iyi bilen. KALEM 7

GÜNÜN HADİSİ
    Salim b.Ebi'l-Ca'd (r.a)'dan: Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu. Kişinin ruhu cesedinden şu üç şeyden uzak olduğu halde ayrılırsa cennete girer; gurur, hainlik ve borç.(Darimi,V,2595)

GÜNÜN DUASI

Ya Rabbi! Benim için hayırlısını ver ve hayırlısını nasip et!