Günlük Tutmak Ve Faydaları

'Güncel Bilgiler' forumunda Mirayy tarafından 9 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Bilim adamlarına göre mutluluk öğrenilir. Mutlu olmak için çeşitli yollar aranır. Alman Bunte dergisinin uzman Wilhelm Schmid Bode mutluluk reçetesinde "insanın gerçek mutluluğu dışarıda değil, kendi içinde aramalıdır. Günlük tutarak mutlu anları kalıcı hale getirebiliriz" deniliyor.

Günlük tutmak kendimizi unutmamızı engeller, neleri sevip neleri sevmediğimizi ortaya koyar. Günlük tutarak kendimizle konuşuruz, kedimizi kandırma ihtimalimiz düşüktür, olayları gerçekçi olarak yazarız ve kendi hatalarımızı daha fazla görürüz.

Günlük tutmak kendimizi izleme şansı verir, daha tutarlı bir hayat süreriz.
    Günlük tutarak kendi çizgimizi biz belirleriz ve hedefimizi daha gerçekçi olarak ortaya koyarız.

Günlük varlığımızı, yerimizi ve hedefimizi bize daima hatırlatır. Başarının anahtarı kendini tanımak ve hedefini ayakta tutmaktır, günlük tutmanın başarıya etkisi çok büyüktür. Günlük tutmak nereden geldiğimizi, nereye gideceğimizi daima canlı tutar. Ancak günlük tutmanın kuralları nelerdir ?

Yapılan araştırmalar günlük tutmada artış olduğunu göstermiştir. Bu artış internette günlük tutma oranlarından kaynaklanmakta. Bu çok sevindirici çünkü günlük tutmak ayrıca iletişimi, dil, dilbilgisi, yazma, yaratıcı olma ve hayatını düzenleme becerisini artırır. Ancak günlük tutma kuralları nelerdir:

1- Günlük tutarken bilgilerin kalıcı olduğu unutulmamalıdır.
    2- Günlük tutarken sevgi ve nefretlerimizi ılımlı, sakin ve hoşgörülü olacak şekilde yazmalıyız.
    3- Günlük tutan kişilerle rekabet etmemeliyiz.

Farklı olduğumuzu unutmadan ve kendimizi tanıma ortamı yaratarak hayal güclerimizi ayakta tutacak şekilde günlük tutmalıyız.

Ya siz günlük tutuyormusunuz??

Pardus bunu beğendi.

2. Cevap: Günlük Tutmak Ve Faydaları

Çok önemli bir konuya değinmişsin Merve.Aslında herkesin bir günlük tutması gerekir.Günlük geçmişe kendi açınızdan bir not düşmektir.Ama maalesef çok az kişi günlük tutmakta...Bu konu için teşekkürler...Helalinden benden sana ++ rep...

3. Cevap: Günlük Tutmak Ve Faydaları

teşekkür ederim...
    :f40: :f40: :f40:

4. Cevap: Günlük Tutmak Ve Faydaları

Gercekten güzel bir konu Merve bende tutarım günlük ama benimki daha çok haftalık ,aylık hatta yıllık bile diyebilirz..:)

5. Cevap: Günlük Tutmak Ve Faydaları

Ben tutmuyorum günlük kardeslerim okumasın diye saklıyorum sonra ben bulamıyorum :) :f40:

6. Cevap: Günlük Tutmak Ve Faydaları

:):):)

çoğu insan işleri yüzenden hiç yazamıyor...
    ama siz o kadar işinizin arasında en azından yazabiliyorsanızz buda güzel birşeyyy

7. Cevap: Günlük Tutmak Ve Faydaları

Sadece çocukluğumda yazdığımı hatırlıyorum. Onuda arasam şimdi bulmam mümkün değil. Aslında yazmak her zaman iyidir. Hem unutkanlıklarımızı önler,hem güzel anılarımızı kaydeder,hem de yaşadıklarımızı ve hissettiğimiz duyguları kaleme dökmeyi sağlar ama maalesef bende yok :(

8. Cevap: Günlük Tutmak Ve Faydaları

Ben de zamanında günlük tutmuştum annem birgün yakalayıp sabaha kadar okuyana kadar :)
    o son oldu :f40:

9. Cevap: Günlük Tutmak Ve Faydaları

:f30:

Ben hiç saklamam ortalarda gezer arkadaşlarım gelince alır okur..Hatta hatırlıyorum sulu göz bir arkadaşım adı hazan okurken bide ağlamıştı...:)

10. Cevap: Günlük Tutmak Ve Faydaları

Lisede günlük tutmuşluğum vardır..Günlüğüm tam bir roman tarzıydı.O dönemler Peyami Safa'nın bir kitabından esinlenerek yazmıştım.Hayalimde bambaşka bir dünyam vardı..:f196:

11. Cevap: Günlük Tutmak Ve Faydaları

hep istemişimdir ama tutmamak daha iyi yani benim için bizde meraklı çok fazla

12. Cevap: Günlük Tutmak Ve Faydaları

çocukken her gün yazardım.. şimdi onları okumakla yetiniyorum...:)