Günlük ibadetimiz nasıl olmalıdır?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Günlük ibadetimiz nasıl olmalıdır?


  Soru
  Ben gerçekten tüm zamanımı rızai ilahiye uygun olarak geçirmek istiyorum. Ancak nasıl yapacağımı ve neye ne kadar zaman ayıracağımı bilemiyorum. Acaba benim için tavsiye niteliğinde ve kaba hatlarıyla bir program yapabilirmisiniz?


  Cevap
  Değerli kardeşimiz;


  İbadetin en hayırlısı azda olsa devamlı olanıdır. Bu bakımdan bir günün tamamını ibadete verip diğer günleri aksatmaktansa her gün azda olsa belli bir vakit ayırmak en güzelidir. Bu şekil hem insanın ibadete alışmasına sebep olur ve hem de günlük yaşamının bir parçası haline gelir. Artık belli bir düzene girdikten sonra bu zamanı azar azar uzatabilirsiniz. Ancak başlangıç olarak yapabileceğimizin fazlasını denememeliyiz. Örneğin ilk başta bir saatimizi ayırabiliriz. Daha sonra onar dakikalık peryodik bir artışla bunu iki üç saate çıkarabiliriz. .

  Günlük yapacağımız ibadetleri şöyle sıralayabiliriz. Beş vakit namazımızı kılmalıyız. Her gün az da olsa Kuran Cevşen ve dini bir kitap okumalıyız. Gece teheccüt namazına kalkmaya çalışmalıyız. Yolda giderken salavat getirebiliriz veya ezberimizdeki Kuranı Kerimi okuyabiliriz. Bunları yaparken de ailemizi de buna teşvik etmeliyiz. Birden fazla kişi olunca yapmanız daha kolay olur.
  Selam ve dua ile...
   
Yükleniyor...
- Günlük ibadetimiz nasıl Forum Tarih
Günlük hayatımızda suyu hangi işler için kullanırız? Okulistik 7 Eylül 2016
Kadınca Kadının günlük bakımı nasıl olmalı Kişisel Bakım 5 Haziran 2016
Günlük Makyaj Önerileri İster misiniz? Kişisel Bakım 26 Mayıs 2016
Mıknatıs günlük hayatta nerelerde kullanılır Kısa Bilgiler 7 Ekim 2015